«Тін Спіріт» мандрує країною!

«Тін Спіріт» мандрує країною!

31 серпня 2020

Уперше у вересні в гібридному форматі стартує 17 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Попри пандемію COVID-19, найцікавіші документальні стрічки про права людини побачать мешканці/-ки понад 200 міст і містечок України. Традиційно Мандрівний Docudays UA триватиме до кінця грудня і завітає до 21-ї області України: Київської, Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Херсонської, Чернігівської, Чернівецької, Тернопільської, Волинської, Донецької, Житомирської, Харківської, Вінницької, Одеської, Сумської, Закарпатської, Рівненської та Хмельницької.

 

Цього року майданчиками для показів і обговорень фільмів стануть не лише кінотеатри, будинки культури, школи, вищі навчальні заклади, кіноклуби, креативні простори, книгарні, бібліотеки та установи пенітенціарної системи. У відповідь на виклики пандемії у межах Мандрівного Docudays UA відбудеться низка онлайн-кінопоказів та просвітницьких заходів. Незалежно від формату проведення заходів глядачі і глядачки матимуть нагоду  поспілкуватися з режисер(к)ами стрічок, запрошеними правозахисниками/-цями, діяч(к)ами культури.

 

Через тему «Тін Спіріт» цьогорічний фестиваль розмірковує над тим, як може звучати голос молодi в обговоренні суспільних питань, чи можуть діти розглядатись не лише як об’єкти захисту, але й як суб’єкти прав, як у ситуації збройного конфлікту держава може протидіяти насильству й експлуатації дітей, реалізовувати їхні права на освіту та розвиток і чи обмежується процес дорослішання викликами підліткового віку. 

 

У фокусі програми «TEEN SPIRIT» проблеми минулого та майбутнього ще юних героїв, а також вічні питання про стосунки з батьками, особисте та професійне життя. На Мандрівному фестивалі програму представить фільм «Панки» режисерки Масьї Омс, який отримав спеціальну відзнаку підліткового журі Docudays UA-2020. Стрічка розповідає історію групи підлітків, які намагаються приборкати своїх демонів музикою і терапією на віддаленій фермі у Франції. Зняті зблизька проблемні діти виявляють свої найвразливіші сторони.

 



Фільм «Голубки з передмістя» з програми «Знаходження: Шотландія у фокусі» продовжує досліджувати кризу дорослішання, оповідаючи історію бунтівної дівчини-підлітка Джемми із Шотландії. Дідусь  неслухняного підлітка прагне допомогти Джеммі й місцевим колишнім в’язням віднайти новий сенс життя. Він відкриває залу для боксу, де раз на тиждень проводить виставку голубів. Та чи не замало цього, щоб спрямувати енергію дівчини з вулиці в нове русло?          

Дорослішання – це  процес усвідомлення необхідності та невідворотності прийняття часто непростих рішень. Про одне з найскладніших розповідає фільм «Хороша смерть» режисера Томаша Крупа. Героїня фільму – Дженет –  смертельно хвора і хоче померти з гідністю, однак це суперечить британським законам. Вона зв’язується з докторкою Ерікою зі Швейцарії, яка готова допомогти, та із внутрішнім спокоєм організовує свій від’їзд.


Програму «DOCU/ХІТИ» представить стрічка «За кордоном» режисерки Сон-А Юн. Фільм висвітлює питання сучасного рабства в глобалізованому світі, оповідаючи історію жінок, які змушені їхати за кордон працювати хатніми робітницями та няньками. Водночас на перший план виходять рішучість, сестринство та стоїцизм героїнь стрічки. 

 

 

Міжнародний конкурс «DOCU/СВІТ» на Мандрівному фестивалі представляють три стрічки. Серед них – фільм «Причина», який на Docudays UA-2020 отримав спеціальну відзнаку. Стрічка показує зсередини повсякдення Генеральної в’язниці Венесуели й корумповану пенітенціарну систему довкола неї. Фільм «Тунель» фіксує зміни, що відбуваються у віддаленому грузинському селі, де оселяються сотні китайців, аби збудувати сучасну залізницю та з’єднати Китай із Європою. Стрічка «Про звірів та людей» розповідає історію Варшавського зоопарку, що під час Другої світової війни слугував сховком для євреїв та польських бійців руху опору.

 

Національний конкурс «DOCU/УКРАЇНА» на Мандрівному фестивалі представлять три повнометражні дебюти українських режисерів/-ок. Цифрові нотатки українських військових з камер телефонів, фотоапаратів та гоупро сплелись у фільмі «War Note» режисера Романа Любого. Фільм здобув особливу відзнаку у номінації «RIGHTS NOW!», приз імені Андрія Матросова від організаторів фестивалю та приз глядацьких симпатій на Docudays UA-2020. «Зарваниця» режисерського дуету Яреми Малащука та Романа Хімея пропонує вирушити слідом за тисячма християнами-паломниками, які щороку відправляються у пішу ходу до урочища Зарваниця. В об’єктиві фільму «Не хвилюйся, двері відчиняться» Оксани Карпович – дилеми будівництва нової постреволюційної ідентичності, що постає крізь обличчя маргіналізованих пасажирів електрички.   

 

      

Короткометражні фільми в добірці «DOCU/КОРОТКО» – експериментальні спостереження та дослідження української дійсності. У фільмі «Колообіг»  Олексія Радинського, який отримав спеціальну відзнаку Docudays UA-2020, вагон потяга електрички трансформується у рейки для операторського візка, аби зафіксувати зміни київського ландшафту.  «Понеділок п’ятниці» Іванни Прокопчук зображує буденність, тісноту та гендерованість комунікації сучасної української родини. Феномен «болота» та однієї з найбільших болотних систем України – Замглая – досліджує фільм «зонґ» Еліаса Парвулеско, Тети Цибульник та Світлани Потоцької.   

 

У програмі «DOCU/KIDS» три історії, де замість казкових супергероїв ми зустрічаємо звичайних дітей з різних куточків світу. «Хвилі світла» – історія 12-річної Фріди, яка майже не бачить. Однак уві сні картинка стає настільки чіткою, що вона «бачить» речі, непомітні для інших. Фільм «Карла і Нордал» документує життя шестирічної Карли та її старшого брат на ім’я Нордал, який має затримку у розвитку. «Ловець пташок» − нова стрічка Сімона Леренґа  Вільмонта, режисера  фільму  «Віддалений  гавкіт  собак»,  який  торік  став  улюбленцем студентського журі та був номінований на «Оскар».

 

 

Правозахисну складову представляє Всеукраїнська Кампанія проти кібербулінгу, мета якої – зменшити прояви кібербулінгу через інформування суспільства та адвокатування змін до державної політики у сфері прав людини.

 

Окрім онлайн- та офлайн-подій і кінопоказів у регіонах, у межах Мандрівного фестивалю працюватиме онлайн-кінотеатр DOCUSPACE. Із серпня до грудня включно на docuspace.org можна буде переглянути 5 фестивальних хітів, кожен з яких перебуватиме у вільному доступі протягом одного місяця: «Чисте мистецтво», «Підборіддя», «Медова земля», «Межа» та «Віч-на-віч». Проблеми, які осмислюють фільми, стануть темами серії дискусій як у регіонах, так і на Youtube-каналі Docudays UA, DOCUSPACE, сторінці Docudays UA у Facebook.

Партнерами фестивалю в областях України є 44 молодіжні й правозахисвного фестивалю Docudays UA – travelling.docudays.ua.

 

Доступність на фестивалі

 

Ми прагнемо, аби документальне кіно та фестивальні покази були доступними для всіх. 

 

Усі фільми мають адаптовані субтитри українською мовою (окрім програм DOCU/УКРАЇНА та DOCU/ДІТИ). Це субтитри зі спеціальними позначками, символами та додатковим текстом, які відображають звукову частину фільму і дозволяють людям з порушеннями слуху більше зануритись у атмосферу стрічки та стежити за її змістом.

 

Місія Мандрівного фестивалю

 

Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися талановите та актуальне документальне кіно з усього світу про права людини. Формуємо активну громадянську позицію та повагу до людської гідності. Підтримуємо розвиток української кіноіндустрії.

 

Фестиваль – не політичний і не комерційний.

 

Організатори

Громадська організація «Докудейз»

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»

ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»

 

Партнери

Державне агентство України з питань кіно

Міжнародна мережа кінофестивалів з прав людини        
Goethe-Institut

 

Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції та Goethe-Institut. 
21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Листівка на Різдво від Мандрівного
Новини
24 грудня 2024
Як ми осмислювали «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя»: підсумки 21 Мандрівного Docudays UA
Новини
23 грудня 2024
Пам’ять, що надихає на боротьбу: спецподія 21 Мандрівного у Тернополі
Новини
20 грудня 2024
«Цьогорічна підбірка фільмів і Мандрівний були кращими. Звісно, до наступного року»
Новини
10 грудня 2024
Долі людей через об’єктив тоталітарної системи: у Херсоні показали фільм «Київські файли»
Новини
06 грудня 2024
Публічна історія на перетині із особистими рефлексіями: 21 Мандрівний Docudays UA у Харкові
Новини
05 грудня 2024
Бути разом – надважливо: нотатки та історії з Мандрівного у Запоріжжі
Новини
05 грудня 2024