У «Тюрмі на Лонцького» — виставка про впорядкування українських цвинтарів на Закерзонні

У «Тюрмі на Лонцького» — виставка про впорядкування українських цвинтарів на Закерзонні

17 жовтня 2013

З нагоди проведення 10 Мандрівного фестивалю кіно з прав людини Docudays UA 15 жовтня у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відкрилася документальна фотовиставка «Вирій. Сторінки щоденника», яка ілюструє роботу науково-пошукової та освітньої експедиції в українських селах сучасної Польщі.

Протягом шести років історії експедиція «Вирій» працювала на українських цвинтарях у трьох селах Закерзоння (етнічні українські землі у складі сучасної Польщі) — тричі у с.Жуків, двічі у с.Князі та один раз у с.Подемщина. На сьогодні в рамках табору відновлено цвинтарі у Жукові й Князях та розпочато роботи на цвинтарі у с.Подемщина. За результатами роботи встановлено інформаційні вказівники українською, польською та англійською мовами.

Основним завданням «Вирію» є поширення знань про історію, географію та культуру українських етнічних земель поза межами сучасних кордонів України.

Ідея табору виникла весною 2006 року після того, як декілька львівських пластунів відвідали урочисте відкриття меморіалу загиблим у 1940-х роках мешканцям українського села Павлокома (Польща). Починаючи з 2008 року «Вирій» збирається щорічно у літній період у формі двотижневого табору.

«Учасники табору допомагають в упорядкуванні, інвентаризації та реставрації українських сакральних об’єктів. Другу частину програми становлять краєзнавчі екскурсії та мандрівки місцями української історії та культури Холмщини, Надсяння, Західної Бойківщини та Лемківщини, зустрічі з автохтонним українським населенням», — розповів активіст «Вирію» Тарас Радь.

Протягом усього періоду проведення табору «Вирій» у ньому взяло участь 170 учасників з України, Польщі, Канади та США. Серед них пластуни, студенти, професійні реставратори, активісти громадських організацій. Багато тих, чиї предки стали живими свідками депортацій та виселенчої кампанії польського комуністичного уряду, завершальною стадією якої стала операція «Вісла».

«На своєму прикладі хочемо показати важливість ідеї пам’яті свого коріння, знань про минуле, збереження культурних пам’яток, дати поштовх для всіх небайдужих в Україні до обов’язку збереження історичної пам’яті. Під час таборування ми також практикуємо покази й обговорення документальних історичних фільмів, тому знаємо, якою вагомою і дієвою може бути кінодокументалістика у пам’ятноохоронній діяльності як особливій частині правозахисної діяльності, оскільки йдеться про право на національну культурну спадщину. Це спонукало нас уперше виступити партнерами фестивалю "Docudays UA". У рамках Мандрівного фестивалю кіно з прав людини у Львові ми переглянемо литовський фільм "Дзвін" із ретроспективної програми й влаштуємо його обговорення, адже там дуже близька його тематика», — наголосив на прес-конференції з нагоди відкриття фестивалю один із координаторів «Вирію» Андрій Котлярчук.

Організатором табору-експедиції є Фундація громадських ініціатив «Вирій», яка об’єднує активістів молодіжних громадських організацій та фахівців-реставраторів каменю. До фундації належать Інститут архітектури НУ «Львівська політехніка», Національна скаутська організація України «Пласт», Організація української молоді в Польщі «Пласт», Пластове товариство «Ватага бурлаків», ГО «Молода Лемківщина», ОУМ «Спадщина», Спілка української молоді в Канаді.

Виставка «Вирій. Сторінки щоденника» триватиме в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» до 20 жовтня 2013 року.

 

Джерело: Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

20 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
20 Мандрівний завершився, що далі?
Новини
15 лютого 2024
20 ювілейний Мандрівний Docudays UA у цифрах
Новини
01 лютого 2024
Про те, якою може бути робота журналістів: кінопокази Мандрівного Docudays UA на Житомирщині
Новини
04 січня 2024
20 Мандрівний Docudays UA завітав на Хмельниччину
Новини
04 січня 2024
Як ми спільно створювали «образ майбутнього» на 20 ювілейному Мандрівному Docudays UA
Новини
29 грудня 2023
Сквер Docudays UA та видатні особистості: Мандрівний фестиваль очима Володимира Ханаса
Інтерв'ю
29 грудня 2023
Геннадій та Ігор Кофман: мандрівка історією із засновниками Docudays UA
Інтерв'ю
28 грудня 2023