Як подивитися кіно, коли немає електропостачання?
Як подивитися кіно, коли немає електропостачання?
«Взаємодія», громадська організація, що координує Мандрівний Docudays UA у Компаніївському районі, продовжує розповідати про свої подорожі селами та містечками Кіровоградської області.
25 листопда розпочався для нас дуже рано. У Компаніївській загальноосвітній школі ми показували дітям фільм «Ґабріель повідомляє з чемпіонату світу» режисерки Ельси ван Дріль. Після завершення стрічки юні глядачі відзначили, що несправедливо висвітлювати тільки позитивні сторони будь-якої події. «Ми маємо право знати правду, ми маємо право грати на спеціально оснащених майданчиках, а не на залізничних коліях», - підсумували учні.
Потім, завантаживши апаратуру, ми вирушили в найдавніше село Компаніївського району – Коротяк, яке засновано наприкінці ХVІІ ст. На в’їзді нас зустріла старовинна будівля – церква, яка потребує реставрації. Та навіть у занедбаному вигляді вона не втратила своєї величі, тож ми не втрималися і зробили кілька знімків. До нас підійшла місцева мешканка і розповіла: «Цей храм збудовано на початку ХVІІІ ст., і хоча він напівзруйнований, тут на свята компаніївський священик править службу і останнім часом організував ремонт покрівлі і встановлення кількох вікон. Усі кандидати у депутати перед кожними виборами обіцяють відремонтувати церкву, та ми вже звикли, що це пусті обіцянки».
Місцем показу фільму у Коротяку була сільська бібліотека, що знаходиться у приміщенні колишньої школи, яку закрили кілька років тому. Ми звикли до того, що приміщення в сільських бібліотеках на обігріваються, але в Коротяку був особливий випадок – там не лише відсутнє опалення, а й, як з’ясувалося, немає електропостачання. До найближчої «розетки» дуже далеко (за кілька осель, нашого подовжувача на 50 м на вистачає. А фільм показати глядачу необхідно. Довелось робити показ із ноутбука. Через те, що колонки неможливо було ввімкнути, та й температура у приміщенні була нижчою, ніж на вулиці, ми внесли зміни у програму. Планували показати кінофільм «Разом» (Росія, режисер Дєніс Шабаєв), а показали «Габріель повідомляє з чемпіонату світу». Хоча глядачів було небагато, серед них був юнак, який мріє стати режисером. Після перегляду фільму він довго розпитував нас про фестиваль і заявив, що неодмінно зніме фільм про рідне село і відправить на Docudays UA. А ще глядачі говорили, що це незвично, коли документальні фільми цікавіші за художні, що такі діти як Габріель надзвичайно надихають. І саме під час обговорення люди вирішили, що слід продовжувати боротися з місцевою владою, аби та відбудувала церкву, колодязі в селі, а також організувала у приміщенні колишньої школи дитячий садок.
Потім мав бути показ анімаційного ізраїльського фільму «Зламані гілки» Аяли Шарот в Червонослобідській бібліотеці, та глядачів прийшло стільки (переважно діти), що приміщення сільської бібліотеки не змогло їх усіх вмістити. Довелося провести показ у школі, розташованій поряд з бібліотекою. Під час обговорення діти відзначили, що треба цінувати близьких людей, адже ми можемо втратити їх в будь-який момент. А ще пригадали, що життя людини є найвищою цінність, що кожен має право на життя.
Завершився день в Компаніївській центральній районній бібліотеці показом фільму голландського режисера Сюзанне Опсталь «Ніде». Глядачі вирішили, що герої фільму є егоїстами, яких цікавлять тільки власні інтереси, вони не думають про людей, котрі їх люблять. Фільм сподобався, бо він спонукає замислитися над власним життям.
Олена Мірхайдарова