Від Збруча до Черемошу: мандри Docudays UA

Від Збруча до Черемошу: мандри Docudays UA

07 листопада 2016

Наприкінці жовтня на Тернопільщині стартував Мандрівний Docudays UA. Перші покази вже відбулися в Коропці, Чорткові й Тернополі. І протягом наступних трьох місяців фестиваль укотре охоплять простір «від Збруча до Золотої Липи».

 

«Цьогоріч це фестивальне свято відбулося також у Коропці. Буквально днями, 27 жовтня, фестиваль примандрував у наше містечко. Не лякають цих мандрівників відстані, розбиті дороги наших провінцій, імовірна байдужість влади й громади до серйозного кіномистецтва, покликаного розвивати критичне мислення», – ділиться своїми враженнями Роксолана Задорожна, учителька Коропецького ліцею-інтернату, член ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ».

 

«Цьогорічний фестиваль проходить під гаслом «Крізь ілюзії». Це означає – бажані зміни в країні не відбудуться самі собою, без наших зусиль. І однією з домінант Мандрівного Docudays UA цього року є заходи з нагоди 40-річчя створення Української Гельсінської групи – першої в Україні правозахисної організації. Тож, із чим прибули до нас подорожні в Коропець? Зустріч із фестивалем відбулася в приміщенні Коропецької загальноосвітньої школи. Загалом, було три сеанси перегляду документальних кінострічок. Учні-старшокласники дивилися фільм із серії «Енциклопедії Майдану» українського режисера Сергія Лисенка, поява якої приурочена до третьої річниці початку Революції Гідності. Потім дев’ятикласники переглядали стрічку про наслідки втручання сучасної людини в природу. Фільм демонстрував руйнування природної екосистеми річки Туа в Португалії, на якій побудували гідроелектростанцію. Для мешканців придністровських районів ця тема дуже актуальна, адже існують плани будівництва каскаду із шести ГЕС на Дністрі, що перетворить нашу прекрасну річку в каскад ставків зі стоячою водою. Тож свідомим громадянам краю слід докласти всіх зусиль, аби завадити руйнуванню одного із «Семи природних чудес України» – Дністровському каньйону. Маємо надію, що хтось із юних глядачів згаданого фільму розповість своїм друзям та близьким про незворотні наслідки таких безглуздих проектів для природи. Що тернополяни в критичну мить консолідуються, створять такий громадський супротив, що не дозволить реалізувати руйнівні для довкілля програми чиновників від енергетики...»

 

«Приводом для активного й тривалого обговорення в аудиторії дорослих стала стрічка режисерки Олени Федюк «Заробітчанський шлях». Цей фільм про злободенне й суперечливе, про проблеми, пов’язані з масовою трудовою міграцією українців за кордон. Дивилися, сперечалися, намагалися робити висновки…»

 

«Фестиваль Docudays UA мандруватиме Тернопіллям ще впродовж місяця. Цього року географію його мандрів суттєво розширено. Якщо в попередні роки вони простягалися на просторі «від Збруча до Золотої Липи», то в цьому сезоні їх буде розширено аж до Черемошу. Тернопільська команда Docudays UA має намір показати нову стрічку режисера Остапа Костюка «Жива ватра» у віддалених містечках та селах Гуцульщини. У фільмі розповідається про останніх представників правічної професії горян – вівчарів, які випасають отари на високих полонинах. Цим сюжетом автори намагаються привернути увагу до проблем збереження вікових традицій життя в гармонії з Природою, унікальної природної та етнографічної спадщини Карпатського краю, дорогої для всіх нас, українців, незалежно від того, у якому регіоні ми мешкаємо».

 

Покази відбуватимуться в будинках культури, молодіжних клубах, кафе, бібліотеках, школах, гімназіях, коледжах, а також у закладах позбавлення волі. Вхід на всі заходи в рамках фестивалю – вільний.

 

За матеріалами: 21.helsinki.org.ua

19 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Вересень—Грудень 2022
Якими були чотири місяці 18 Мандрівного Docudays UA
Новини
19 січня 2022