Мандрівка документального кіно Кіровоградщиною
Мандрівка документального кіно Кіровоградщиною
Шанувальників/ць документальних фільмів на Кіровоградщині з кожним роком стає все більше - Міжнародний Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA збирає повні зали бібліотек, будинків культури та класи навчальних закладів.
Глядачам/чкам подобаються фільми, героями яких є звичайні люди. Їх хвилюють реальні життєві історії, які можна обговорити відразу після показу кінострічки. І не має значення, в якій країні знято фільм, важливо, що проблеми й мрії знаходять відгук у серцях глядачів, тому вони охоче діляться своїми враженнями та переживаннями.
«Приємно, коли привозиш документальне кіно в якесь село, а місцеві мешканці починають згадувати, які фільми дивилися в попередні роки на Мандрівному фестивалі. Люди пам’ятають та цікавляться, чи не знято продовження історій, які схвилювали і вразили.
Тема цьогорічного Фестивалю – права людини у цифрову добу – зачіпає людей і в маленьких селищах в облозі бездоріжжя, і в багатомільйонних мегаполісах. Вони всі хвилюються за своїх дітей, для яких “життя” у комп’ютері чи телефоні так само важливе, як і реальність. Тривожаться, щоб самим не потрапити в полон онлайн шахрайства та не втратити кошти», - розповідає Олена Мірхайдарова, регіональний координатор Мандрівного Docudays UA у Кіровоградській області.
Батьків, які мають дітей-підлітків, особливо вразив фільм «Послухай!», побудований на розмовах дітей із телефоном довіри в Нідерландах. Туди щодня дзвонять діти, яким немає з ким поговорити. Під час обговорень фільму чимало батьків зізнавалися, що часто бувають неуважні до дитячих проблем. А діти розповіли, що у них, як і в дітей у фільмі, теж є бажання анонімно звернутися за допомогою на гарячу лінію довіри, бо про деякі проблеми не наважуються самостійно розповісти батькам чи вчителям.
У Червоній слободі, Компаніївці та Губівці подивилися фільм «Замок». Старшокласники дуже здивувалися, що у людей прозаїчних і “нудних” на перший погляд професій – такі цікаві й оригінальні хобі. Під час обговорення діти наголошували, що відтепер будуть ставитися до людей уважніше: у кожного “звичайної” людини може виявитися надзвичайно цікаве захоплення. Справа життя, від якої обличчя починає світяться, очі горіти, а в душі звучить чарівна мелодія.
Неможливо залишитися байдужим до мужності, цілеспрямованості й мудрості монгольської гімнастки з фільму «Дівчина проти гравітації». Глядачі й глядачки одностайно відзначали, що її поради надихають наполегливо працювати заради здійснення своєї мрії, попри перешкоди й невдачі.
«17 фільмів ми продемонстрували глядачам із 17 міст і сіл Кіровоградщини, із них – 14 в освітніх закладах. Багато глядачів і глядачок визнали, що завдяки Docudays UA змінили своє стереотипне ставлення до документального кіно як до науково-популярного, не художнього. А третина глядачів заявили, що вважають фільми Мандрівного фестивалю набагато цікавішими за художні. І це, мабуть, найвища оцінка праці кінодокументалістів. Найвдячніші глядачі – діти. Спочатку вони з недовірою поставилися до анонсу документального кіно. Та потім, коли починають дивитися, захоплюються подіями і героями стрічок. У одного хлопчика після показу вирвалося: «Нарешті, нам хоч щось цікаве привезли!», - згадує Олена.
Фестиваль у Кіровоградській області цього року завершив свої мандри. Та люди не прощаються з ним, а запрошують завітати до них з показами фільмів у 2020 році.
Авторка: Олена Мірхайдарова