Полтавщина зустріла XVI Мандрівний
Полтавщина зустріла XVI Мандрівний
Більшість сучасних людей щоденно публікують у соціальних мережах особисту інформацію про себе та своїх рідних, рідко замислюючись про захист приватності в онлайн-просторі. Провідна тема XVI Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA цього року – цифрові технології та захист прав людини в мережі.
Новий цифровий світ змінює нас, наше мислення, звички, способи комунікації, усю нашу свідомість. Відтак у 2012 році з’явився навіть новий термін «цифрові права». Docudays UA у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. П. Котляревського відкрила стрічка «Bellingcat: Правда у світі постправди» режисера Ганса Пула. Після перегляду стрічки відбулася дискусія: «Що потрібно знати суспільству про цифрову безпеку в інтернеті? Як уберегти наших близьких?».
Дуже потужна документальна робота розповідає не лише про те, як працюють волонтери #Bellingcat, як вони збирають, зберігають, аналізують цифрові сліди та докази злочинів. І не лише про те, що в сучасному світі для розкриття деяких воєнних, політичних злочинів чи фейкових новин достатньо мати комп’ютер, доступ до мережі й певні навички.
Фільм наочно демонструє, як саме за останні роки змінився світ. Віртуальний простір уже став частиною об’єктивної реальності й проріс крізь тіло цивілізації, мов нервова система. Щодня мільйони людей добровільно залишають колосальну кількість відкритих цифрових слідів: у пошукових запитах, у соцмережах та на різноманітних сайтах у вигляді текстових повідомлень, фото, аудіо, відео або статистичних даних. Щодня сотні супутників спостерігають за тим, що відбувається на Землі. Тисячі гігабайт інформації осідають у мережі. Так, приватність стає доволі умовною.
«У цифровому світі людям, які коять злочини, подібні до збиття рейсу #MH17, стає все важче це приховати. І деякі «сильні світу цього» тільки зараз починають усвідомлювати, що старі правила та методи контролю інформації перестають працювати. У світі постправди правда стає цінністю», – говорить Андрій Карпенко, експерт з цифрової безпеки Полтавської філії Суспільної служби України.
Голова Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Кіященко зазначила: «Документальне кіно, впливаючи на емоції, дозволяє достукатися до різних людей і по-іншому подивитися на життя. Режисери показують життя як воно є. І коли люди бачать це на екрані, їм відкриваються нові сенси».
Очолювана Ганною Кіященко Полтавська філія Суспільної служби України – регіональний партнер фестивалю впродовж 13 років.
Розклад подій Мандрівного фестивалю на Полтавщині тут.