«Ласкаво просимо, вхід заборонено»: нові медіа для занурення в експозицію та актуальні соціальні теми
«Ласкаво просимо, вхід заборонено»: нові медіа для занурення в експозицію та актуальні соціальні теми
Виставка фотографій Олександра Чекменьова «Ласкаво просимо, вхід заборонено» помандрує країною у VR-форматі. Експозиція, яку до березневого Docudays UA було змонтовано в креативному просторі IZONE в Києві, складається з плівкових світлин. Через локдаун усю виставку було оцифровано за допомогою камер, що створюють 3D-ефект і відчуття присутності, та розміщено на платформі DOCUSPACE. Саме це дозволить побачити експозицію з будь-якого куточку країни чи світу.
Наприкінці дев’яностих років фотограф Олександр Чекменьов створив дві серії плівкових фоторобіт, відзнятих у психіатричній лікарні міста Овруч: кольорову, репортажну, та чорно-білу, серію постановних портретів. Однак сучасна цифрова доба піддає сумніву давно знайомі формати та носії. «Для мене важлива саме плівка, бо я її відчуваю: вона дисциплінує, диктує багато речей. Однак головне — те, що виходить у результаті, — підкреслює Олександр: — Мені здається, що тут не грає ролі, чим знімати, кожен особисто має обрати для себе, за допомогою чого він працюватиме. Насправді знімати можна на що завгодно — важливо те, що відзнято».
Олександр Чекменьов у просторі виставки «Ласкаво просимо, вхід заборонено» у IZONE. Фото: Володимир Шуваєв
На Мандрівному Docudays UA відвідувачі та відвідувачки матимуть нагоду переглянути виставку та прогулятися креативним простором IZONE у VR-окулярах. «Перехід виставки з фізичного простору у віртуальний можна цілком вважати ознакою нашого часу. Під час локдауну, навесні, ми вдалися до експерименту з форматом та перетворили експозицію друкованої вручну фотографії на VR-проєкт, — каже Олександра Набієва, кураторка виставки: — Це створює велике поле для роздумів та дискусії про медіум, або засіб мистецького висловлювання; про існування фотографії та експозиції в добу нових медіа та VR-технологій».
Фотодокументація виставки «Ласкаво просимо, вхід заборонено». Автор фото: Володимир Шуваєв
Виставка «Ласкаво просимо, вхід заборонено» зосереджується на вразливості пацієнтів/-ок психіатричних лікарень та робить видимими приховані сторони життя в закладі закритого типу. VR-технології нададуть можливість в інтерактивній формі поговорити про непрості соціальні питання та залучити молодь до діалогу. У межах віртуальних екскурсій виставкою глядачі та глядачки зможуть спільно з експерт(к)ами зануритися у питання дотримання прав людини в закладах закритого типу, стигматизації людей з ментальними порушеннями та дізнатися, як сучасне візуальне мистецтво працює з цими темами.
Стежте за розкладом виставки у вашому місті або дивіться експозицію, не виходячи з дому, на docuspace.org. Аби дізнатися більше про виставку та створення робіт, дивіться розмову Олександра Чекменьова з журналісткою та критикинею Вірою Балдинюк «Час буття суб'єкта в кадрі» в онлайн-кінотеатрі. Про концепцію «Ласкаво просимо, вхід заборонено» читайте у тексті Олександи Набієвої на нашому сайті.