«Ласкаво просимо, вхід заборонено»: нові медіа для занурення в експозицію та актуальні соціальні теми

«Ласкаво просимо, вхід заборонено»: нові медіа для занурення в експозицію та актуальні соціальні теми

22 вересня 2021

Виставка фотографій Олександра Чекменьова «Ласкаво просимо, вхід заборонено» помандрує країною у VR-форматі. Експозиція, яку до березневого Docudays UA було змонтовано в креативному просторі IZONE в Києві, складається з плівкових світлин. Через локдаун усю виставку було оцифровано за допомогою камер, що створюють 3D-ефект і відчуття присутності, та розміщено на платформі DOCUSPACE. Саме це дозволить побачити експозицію з будь-якого куточку країни чи світу.

 

Наприкінці дев’яностих років фотограф Олександр Чекменьов створив дві серії плівкових фоторобіт, відзнятих у психіатричній лікарні міста Овруч: кольорову, репортажну, та чорно-білу, серію постановних портретів. Однак сучасна цифрова доба піддає сумніву давно знайомі формати та носії. «Для мене важлива саме плівка, бо я її відчуваю: вона дисциплінує, диктує багато речей. Однак головне — те, що виходить у результаті, — підкреслює Олександр: — Мені здається, що тут не грає ролі, чим знімати, кожен особисто має обрати для себе, за допомогою чого він працюватиме. Насправді знімати можна на що завгодно — важливо те, що відзнято». 


Олександр Чекменьов у просторі виставки «Ласкаво просимо, вхід заборонено» у IZONE. Фото: Володимир Шуваєв

 

На Мандрівному Docudays UA відвідувачі та відвідувачки матимуть нагоду переглянути виставку та прогулятися креативним простором IZONE у VR-окулярах. «Перехід виставки з фізичного простору у віртуальний можна цілком вважати ознакою нашого часу. Під час локдауну, навесні, ми вдалися до експерименту з форматом та перетворили експозицію друкованої вручну фотографії на VR-проєкт, — каже Олександра Набієва, кураторка виставки: — Це створює велике поле для роздумів та дискусії про медіум, або засіб мистецького висловлювання; про існування фотографії та експозиції в добу нових медіа та VR-технологій».

 

Фотодокументація виставки «Ласкаво просимо, вхід заборонено». Автор фото: Володимир Шуваєв

 

Виставка «Ласкаво просимо, вхід заборонено» зосереджується на вразливості пацієнтів/-ок психіатричних лікарень та робить видимими приховані сторони життя в закладі закритого типу. VR-технології нададуть можливість в інтерактивній формі поговорити про непрості соціальні питання та залучити молодь до діалогу. У межах віртуальних екскурсій виставкою глядачі та глядачки зможуть спільно з експерт(к)ами зануритися у питання дотримання прав людини в закладах закритого типу, стигматизації людей з ментальними порушеннями та дізнатися, як сучасне візуальне мистецтво працює з цими темами.

 

Стежте за розкладом виставки у вашому місті або дивіться експозицію, не виходячи з дому, на docuspace.org. Аби дізнатися більше про виставку та створення робіт, дивіться розмову Олександра Чекменьова з журналісткою та критикинею Вірою Балдинюк «Час буття суб'єкта в кадрі» в онлайн-кінотеатрі. Про концепцію «Ласкаво просимо, вхід заборонено» читайте у тексті Олександи Набієвої на нашому сайті.

18 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Вересень—Грудень 2021
Як пройшла пресконференція Мандрівного Docudays UA на Донеччині?
Новини
03 грудня 2021
Щоб адекватна інформація про коронавірус стала вірусною. 18 Мандрівний Docudays UA на Волині розпочався кінопоказом стрічки «76 днів» та дискусією
Новини
02 грудня 2021
«Прожити горе — не означає забути». На Рівненщині відбулися показ фільму «Щось прекрасне лишилося позаду» та його обговорення
Новини
23 листопада 2021
Конкурс фотографій для молоді «Пандемія: життя поза межами»
Новини
21 листопада 2021
«Нічого правдивого і все насправді: експерименти з формою». Конспект лекції Ольги Бірзул
Конспект
18 листопада 2021
RIGHTS NOW! Країна сама себе не змінить: історії громадських активістів/-ок
Новини
17 листопада 2021
Відкриття Мандрівного Docudays UA на Тернопільщині: фотовиставка про поліфонію культурної спадщини краю
Новини
04 листопада 2021