Показ фільму «І кожна річка» Олесі Моргунець-Ісаєнко у Норвегії: 19 Мандрівний Docudays UA у Вінкерсунді
Показ фільму «І кожна річка» Олесі Моргунець-Ісаєнко у Норвегії: 19 Мандрівний Docudays UA у Вінкерсунді
2 грудня у маленькому містечку Вінкерсунд у Норвегії відбулось відкриття 19 Мандрівного Docudays UA. В рамках відкриття відбувся показ стрічки «І кожна річка» Олесі Моргунець-Ісаєнко – фільм у Норвегії дивилися «разом» з полтавськими глядачами.
Показ відбувся за сприяння Мандрівного Docudays UA на Полтавщині у норвезькому таборі для біженців/-ок Ødegården, де зібралися українські родини, які рятувалися від війни, а також норвезькі та українські волонтер(к)и, що допомогають біженцям/-кам з України.
Показ у Норвегії в рамках 19 Мандрівного Docudays UA в таборі для українських біженців та біженок
Перегляд документального фільму «І кожна річка» Олесі Моргунець-Ісаєнко у Норвегії стався завдяки українській волонтерці Анастасії Келим.
Анастасія вже не вперше долучається до Docudays UA – у 2018-2021 рр. вона була модераторкою фестивальних показів Мандрівного Docudays UA у Полтаві. У 2022 році вона вирішила приєднатися до двотижневого полтавського Мандрівного Docudays UA на відстані і познайомити українців та українок у Норвегії з вітчизняною документалістикою.
«Працівники табору, серед яких є і українці, котрі вже давно переїхали до Норвегії, дуже зацікавились ідеєю долучитися до Docudays UA. Вони всіляко сприяли, щоб показ таки відбувся, – ділиться враженнями Анастасія, – і всім жителям Ødegården дуже сподобалося – вони нібито повернулися в ті часи мирного життя, коли якісь цікаві події відбувалися постійно, просили показати ще щось».
Фільм «І кожна річка» присвячений історіям річкових водойм, які режисерка Олеся Моргунець-Ісаєнко повʼязує із відображенням і памʼяттю своїх глядачів/-ок. У стрічці режисерка проговорює, що стан кожної з річок – це результат діяльності і бездіяльності кожного/-ої, а не лише кліматичних змін.
«Реакція аудиторії мене приємно здивувала, бо я не була впевнена, що люди зараз зможуть сприйняти розмову про ті проблеми України, які не настільки прямо стосуються війни», – коментує Анастасія Келим. Наприклад, згадує дівчина, «одна з глядачок, яка була волонтеркою під час Docudays UA в Києві у 2019 році, була вражена гарними краєвидами. Це захоплення змішувалося з соромом, який вона відчувала, коли дивилася на воду зеленого кольору…»
Кадр з фільму «І кожна річка» Олесі Моргунець-Ісаєнко
Для аудиторії фільм став приводом для занурення в екологічний контекст та актуальну ситуацію середовища. Анастасія зазначає, «що, як виявилося, одна з учасниць заходу працювала в аграрному секторі, тому фільм її особливо зацікавив – і вона допомогла аудиторії зрозуміти зв'язок фермерства та стану водойм навколо».
«Інша жінка, що нещодавно приїхала з онуком з Дніпропетровської області, – продовжує Анастасія, – підкреслила необхідність показувати подібні фільми у місцевих школах. Було приємно побачити, що вже будуються плани для наступного Мандрівного Docudays UA.
Приємно було і те, що до розмови долучилися майже всі глядачі (а загалом їх було 26, наразі у таборі живуть 80 біженців/-ок). Вони були раді побачити фільм про свою домівку, проявили бажання навчитися правильному сортуванню сміття і привезти набуті навички до України.
Одна з працівниць табору відмітила, що молоде покоління українців вже зовсім інше – нікому не дозволить себе образити. Тому вона не має сумнівів, що після перемоги все буде інакше і прийдешні покоління допоможуть очистити наші річки.
І я теж сподіваюсь, що після перемоги ми більше приділятимемо уваги стану наших водойм – після перегляду фільму мені захотілося дізнатися, що я, як громадянка, можу для цього зробити», – наголосила Анастасія Келим.
Показ відбувся за сприяння 19 Мандрівного Docudays UA на Полтавщині.