На шляху до відкритості і безбарʼєрності міста: екскурсія про міську інклюзію в Ужгороді в межах 20 Мандрівного Docudays UA
На шляху до відкритості і безбарʼєрності міста: екскурсія про міську інклюзію в Ужгороді в межах 20 Мандрівного Docudays UA
24 листопада в рамках Мандрівного Docudays UA в Ужгороді відбулася відкрита екскурсія «Місто, доступне для людей». Прогулянка була зосереджена на дослідженні доступності міста та міської інклюзивності, а також на розмові про те, як підвищити їхні рівні.
У події взяли участь місцеві мешканці/-ки, студент(к)и та школярі/-ки, а також люди, які переїхали жити до Ужгорода внаслідок повномасштабного вторгнення. Екскурсію провела Дзвінка Білоног – представниця ГО «ФОРЗА». Маршрут розпочався на Поштовій площі, був прокладений через центр міста і завершився біля Ужгородського замку.
Впродовж прогулянки містом відвдувачі/-ки, Дзвінка Білоног та організаторка Мандрівного Docudays UA в Ужгороді Марія Симкович спільно розмірковували про те, наскільки Ужгород пристосований чи не пристосований для людей, що мають інвалідність. Чи існує рівний доступ у всіх мешканців/-ок міста до публічних просторів, громадського транспорту, державних та приватних будівель? А якщо ні – як це можна змінити?
Екскурсія в рамках Мандрівного Docudays UA в Ужгороді
Для кращого розуміння, як можна реалізувати принцип людиноцентричності, безбарʼєрності і відкритості міського простору, відвідувачі/-ки екскурсії оглянули об’єкти, що забезпечують ефективне пересування містом для всіх мешканців/-ок і враховують потреби маломобільних груп населення. Наприклад, важливим елементом відкритості міста є орієнтування – встановлені мапи і розклад руху маршрутів громадського транспорту, а також міський дизайн, що забезпечує повноцінне функціонування велодоріжок та велопарковок.
Прикладом невдалого міського планування є підйоми із надміру різким кутом нахилу – їх часто помилково називають пандусом, але фактично вони не забезпечують зручне пересування. Часто відсутні доступні переходи, які мають бути на одному рівні з проїжджою частиною. Особливо не пристосований для маломобільних груп населення історичний район міста, в якому багато вузьких вуличок та високих бордюрів.
Екскурсія в рамках Мандрівного Docudays UA в Ужгороді
Організаторка заходу Марія Симкович закцентувала увагу на тому, що проблематика екскурсії є дотичною до загальної теми Мандрівного Docudays UA – «Образ майбутнього». Як модернізувати наші міста та селища, зробити їх зручними, сучасними і доступними? Які міські політики мають бути розроблені і реалізовані, щоби наші міста орієнтувалися передусім не на машини, а на людей – різного віку і з різним рівнем мобільності?
Війна Росії проти України збільшила кількість населення, що мають інвалідність – саме тому турбота про комфорт і доступність міста має бути пріоритетом на рівні міських та загальнонаціональних стратегій відновлення України. Для посилення теперішнього і майбутнього розвитку країни, уряд має керуватися принципами Лугано. Інклюзивність міст має бути включеною у стратегії відбудови, що не обмежуватимуться лише інфраструктурою, а цілісно розвиватимуть екологічні, соціальні та економічні аспекти.
20 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Швейцарії в Україні, Посольства США в Україні. Думки, висновки чи рекомендації не обов'язково відображають погляди урядів, благодійних організацій чи компаній цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково його автор(к)и.