Зустрічайте 20 Ювілейний Мандрівний Docudays UA у 2023 році!

Зустрічайте 20 Ювілейний Мандрівний Docudays UA у 2023 році!

10 жовтня 2023

Зустрічайте 20 Ювілейний Мандрівний Docudays UA у 2023 році!

 

Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA подорожуватиме країною! Ювілейний 20 Фестиваль триватиме з жовтня по грудень. Він розпочнеться у Полтаві першим відкритим показом 17 жовтня й побуває у 22 областях України. Покази, дискусії та інсталяції відбудуться також за кордоном в Ірландії, Норвегії, Польщі та Німеччині для українських спільнот.

Фільми Мандрівного Docudays UA — це правдиве й важливе кіно про актуальні виклики сьогодення: перемогу правосуддя, екологічні проблеми, збереження культурної спадщини. Покази фільмів та обговорення відбуватимуться у кінотеатрах, будинках культури, школах та вищих навчальних закладах, кіноклубах і креативних просторах, книгарнях, бібліотеках, а також установах пенітенціарної системи.

10 жовтня відбулась онлайн-пресконференція Мандрівного фестивалю. Учасниками/-цями розмови стали: Світлана Смаль — виконавча директорка ГО «Докудейз», Катерина Сінгурова — гостьова координаторка Мандрівного Docudays UA, Ксенія Шиманська — директорка Правозахисного департаменту ГО «Докудейз»,  Ілона Коротіцина — директорка Медіаплатформи «Вгору», яка анонсувала спецпокази фільму «Нескорений Херсон», та Дмитро Грешко - режисер фільму-відкриття «Король Лір: як ми шукали любов під час війни».

 

Кадр з фільму «Король Лір: як ми шукали любов під час війни»

 

Центральна тема 20 Docudays UA — «Образ майбутнього» — це те, що нам варто уявляти і починати втілювати вже зараз. Це розмова про справедливість — невідворотнє покарання винних у воєнних злочинах, документування свідчень їхніх жертв і руйнувань. Про те, як давати раду травмам, зберегти та донести до наступних поколінь пам’ять про загиблих на цій війні рідних і друзів. Про відбудову після нашої перемоги — без пластикових лебедів і розфарбованих шин на газонах і дитячих майданчиках від ОСББ. Про те, як по-справжньому модернізувати наші міста, містечка та села, зробити їх красивими й зручними, сучасними, доступними, орієнтованими на пішоходів — старих і малих, і покалічених війною. Це розмова про те, як очистити наші води й землі від забруднень і мін, які нам у великій кількості залишають окупанти.

Як кожен і кожна з нас може допомогти відновленню України? На яку підтримку може розраховувати Україна? Зокрема, за відповідями звернемось до Декларації Лугано. «Її основа — сім Луганських принципів, — сказав президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс. — Вони визначають початок процесу відновлення, критерії та методи відновлення». Ми говоритимемо про все це під час фестивалю і в діалозі будемо намагатися сформулювати нову українську мрію.

Тему 20 Мандрівного Docudays UA творчо відображає головний фестивальний ролик. Його основу створив український художник Микита Лиськов за мотивами власної анімації «Вигаданий пейзаж». Музичний до ролика написав український музикант Антон Байбаков.

Цьогоріч ми обрали мінімалістичний дизайн — просто чистий білий аркуш. Щоб нікому не заважати малювати в уяві власний образ майбутнього. Для підсилення виразності такої ідеї ми створили спеціальний шрифт, його автор — Дмитро Растворцев. Віримо, що в кожному місті, містечку та селі знайдуться свої неповторні образи для поки що білого аркуша паперу.

 Майбутнє неможливе без знання історії, тому команда фестивалю підготувала спецпроєкт — спогади про 20 років роботи Мандрівного Docudays UA. Це буде збірка 5-ти розмов із регіональними координатор(к)ами і засновниками фестивалю. Емоційні розповіді про те, як все починалося, та які знакові українські режисер(к)и та фільми пройшли через фестивальну історію, читайте кожні два тижні на нашому сайті.


Із програми титульного фестивалю Docudays UA, який відбувся у червні в м. Києві, ми відібрали 19 фільмів із 13 країн світу: України, Швейцарії, Франції, Бельгії, Німеччини, Польщі, Італії, Данії, Чехії, Ірландії, Великої Британії, США, Канади. 7 українських та 12 зарубіжних стрічок, 9 повнометражних і 10 короткометражних. 6 фільмів міжнародного авторства мають спільне коріння з нашим контекстом. Це — копродукція українців з німецькими, польськими, американськими партнерами.

 

Стрічки про українське сьогодення очима зарубіжних митців. Зокрема, погляд на історію Голодомору в Україні від французького режисера Ґійома Рібо. 

Стрічкою-відкриттям 20 Мандрівного Docudays UA був обраний фільм «Король Лір: як ми шукали любов під час війни» Дмитра Грешка. Картина розповідає про переселенців/-ок, які опинилися в Ужгороді та під керівництвом місцевого режисера ставлять шекспірівську трагедію. Постановник споглядає трансформацію героїв та героїнь, що за збігом трагічних обставин відкривають самих себе по-новому. Він відкриває по-новому також і себе — раптом у хаосі війни бачить змогу втілити свою давню мрію. 

 

Спецподією цього року стануть покази стрічки «Нескорений Херсон» від нашого партнера Медіаплатформи «Вгору». Це кіно про роботу херсонських журналістів. З початку повномасштабного вторгнення кореспонденти видання фіксували все, що відбувалося в місті. Разом із херсонцями вони пережили захоплення обласного центру росіянами, мітинги, окупацію та звільнення рідного міста. У фільмі зібрані унікальні кадри, які показують, якими були для Херсона та його жителів останні півтора року.

 

Кадр з фільму «Нескорений Херсон»

 

12 фільмів з програми ювілейного Мандрівного мають яскраві фестивальні історії, нагороди й спеціальні відзнаки. Зокрема, на Berlinale, в Міжнародному повнометражному конкурсі фестивалю Visions du Réel у Швейцарії («В Україні»); Амстердамському міжнародному фестивалі документального кіно (IDFA), фестивалі CPH:DOX (Копенгаген) («Аполонія, Аполонія»); Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини One World (Чехія), фестивалі Millennium Docs Against Gravity (Варшава) («Юний Платон»);  Festival Dei Popoli (Італія) («Ґоргона»); DOK Leipzig, Дуйсбурзькому тижні кіно (Німеччина) («Три жінки»); національному конкурсі FIPADOC («Зерна голоду»); та HotDocs у Торонто (4 фільми-переможці Civil Pitch 2.0).

 

Повний перелік документального кіно 20 міжнародного Мандрівного фестивалю Docudays UA представлений на сайті в розділі Програма.

До фестивальних подій у містах, містечках і селах України долучаться режисер(к)и та герої/-ні документальних фільмів — як вітчизняні автор/-ки, так і зарубіжні, запрошені для живого обговорення стрічок разом із глядачами та глядачками в режимі реального часу. 

 

У партнерстві з правозахисною програмою RIGHTS NOW! відбудуться щонайменше три дискусії у різних куточках України: Івано-Франківську, Кременчуці та Ужгороді.

 

Говоритимемо на декілька тем: «Світ після росії, або життя поряд з агресором: до чого ми маємо бути готові за 5, 10, 15 років?»; «Перемога: що далі?»; «Про інструменти участі громадян/-ок у прийнятті рішень щодо відбудови України». Запрошуємо долучитися до обговорення усіх охочих. 


Також у межах міждисциплінарної мистецької програми DOCU/СИНТЕЗ в регіонах буде представлена аудіоінсталяція на основі проєкту Центру міської історії у Львові «Документування досвідів війни. Щоденники та сни війни». Це фіксація особистих переживань, що буде цікава як широкій аудиторії, так і дослідникам, дослідницям із царини історії, антропології, а також мистецькій спільноті.


Майже всі фільми фестивальної програми 20 Docudays UA матимуть описові субтитри, а 8 стрічок  — аудіодискрипцію (звукоопис).


За умов воєнного стану, безпека наших глядачів і глядачок — найпріоритетніше завдання, тому ми проводимо офлайнові публічні заходи тільки там, де можна про неї подбати. Детальніше про події буде анонсовано у регіональних координаторів/-ок фестивалю, щотижневих публікаціях Фейсбук сторінки Мандрівного і сайту

Щоб отримати детальнішу інформацію про захід, партнерство, а також з питань організації інтерв’ю, звертайтеся до Ксенії Опрі (Бойко), комунікаційної менеджерки Мандрівного Docudays UA: [email protected].

 

Організатори:
Громадська організація «Докудейз»
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»
ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв» 

20 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Швейцарії в Україні, Посольства США в Україні. Думки, висновки чи рекомендації не обов'язково відображають погляди урядів, благодійних організацій чи компаній цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково його автор(к)и.

«Докудейз» — це неприбуткова громадська організація, що реалізує культурні та просвітницькі проєкти на перетині кіно та прав людини в Україні та за кордоном. Серед них: Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, Мережа кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA DOCU/CLUB, правозахисна програма RIGHTS NOW!, онлайн-кінотеатр DOCUSPACE, платформа розвитку української кіноіндустрії DOCU/ПРО й майстерня документалістики DOCU/КЛАС, а також Міждисциплінарна мистецька програма Docudays UA DOCU/СИНТЕЗ й «Архів війни», започаткований спільно з ініціативою INFOSCOPE.

20 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Мандрівний Docudays UA 2024 готується до старту
Новини
13 червня 2024