21 Мандрівний Docudays UA стартував у Херсоні

21 Мандрівний Docudays UA стартував у Херсоні

20 листопада 2024

Найкращі документальні фільми про права людини дісталися прифронтового Херсону. 16 листопада в Херсонському освітньому центрі «СВОЄ» почався 21 Мандрівний фестиваль Docudays UA. Фільмом-відкриттям стала чеська документальна стрічка «У сітях» Віта Клусака та Барбори Халупової, яка розповідає про сексуальне насильство над дітьми.  

 

У фільмі три дорослі актриси вдають із себе 12-річних і реєструються в найпопулярніших соціальних мережах категорії 18+ для експерименту. Знімальна команда облаштовує для них дитячі кімнати, у профілях – виставляють реальні фотографії акторок, коли їм було 12. Для правдивості дівчата приносять у кімнати свої дитячі речі: ляльковий будинок, що зробив батько, спортивні медалі, фотографії, малюнки, вішак для одягу тощо.

 

Учасниці проєкту діють за чіткими правилами: не провокувати, не ініціювати й не заохочувати до розмов на сексуальну тему. Камера фіксує, як до відеорозмови з «підліткою» долучаються старші чоловіки й пропонують зняти одяг, показати тіло або в такий спосіб заробити грошей. Акторки неодноразово наголошують, що їм 12 років. Це не зупиняє «хижаків» – саме так називають цих чоловіків у фільмі. 

 

Членкиня знімальної групи впізнала одного з таких чоловіків. Він працює з дітьми, організовує дитячі табори. І це робить історію ще страшнішою, ще трагічнішою. 

 

Щемким моментом фільму є ситуація, коли до спілкування по відео до однієї з героїнь долучився звичайний хлопець, який не мав поганих намірів. Це було так зворушливо, що вона розплакалася. Бо 10 днів до того їй доводилося мати справу тільки зі збоченцями. 

 

Важливою частиною стрічки – є поради від акторок, які аналізують кожну з цих ситуацій: що дитина не зобов’язана продовжувати таке спілкування, їй варто розповісти про це людині, якій вона довіряє. Що нікому не можна надсилати свої оголені фотографії, що «хижаки» маніпулюють за допомогою лестощів, а взятий подарунок стає інструментом для примусу. А якщо дівчина погодилася на зустріч із таким чоловіком, то робити це треба в людному місці: торговому центрі, кафе. 

 

Про проблему 

Фільм «У сітях» є частиною інформаційній кампанії «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей». Її цього року започаткували ГО «Докудейз», Мережа DOCU/CLUB та ВГО «Магнолія».

 

Ця стрічка – про реалії сучасного інтернет-простору. Вона показує, як соцмережі можуть бути використані для маніпуляцій та психологічного тиску. Фільм порушує багато важливих питань: про етику та відповідальність медіаплатформ, про те, як суспільство може захистити дітей та підлітків від цих загроз.


Небажані розмови на сексуальні теми, надсилання незнайомцями порно або фото власних геніталій, зацікавленість інтимними частинами тіла дитини, пропозиції показати чи торкнутися себе оголену на камеру або скинути нюдси, можливе розповсюдження цих матеріалів, шантаж та зустрічі наживо – все це може здаватися батькам дуже далеким і таким, що «точно не стосується нашої дитини».

 

Кадр з фільму «Кіоск»

 

Проте ця проблема торкнулася всіх країн. Україна, за даними INHOPE (глобальна мережа, яка обʼєднує 54 країни для боротьби з матеріалами сексуального насильства над дитиною в інтернеті), у 2022 році посідала 5 місце у світі за розміщенням в інтернеті матеріалів сексуального насильства над дітьми. Кожна 12-та дитина в Україні отримувала прохання надіслати свої оголені фото, майже чверть – потрапляли хоча б в одну ситуацію сексуального насильства чи експлуатації в інтернеті. Такі дані національної статистики за 2020 рік. Половина дітей нікому про це не розповідали. Більшість із них не отримували жодних попереджень або роз’яснень про такі загрози.


Інформаційна кампанія має на меті зробити проблему більш видимою, залучити суспільство до обговорення того, як убезпечити дітей і попередити батьків та як зупинити поширення цих злочинів. 

 

Сучасні діти не знають, яким був світ до інтернету. Вони живуть у мережі: навчаються, розважаються, діляться своїм контентом, спілкуються з друзями та знаходять нових знайомих у будь-якій частині планети – кіберпростір дає для цього безмежні можливості. Однак ми не завжди знаємо, хто насправді ховається за ніком, і чи не використовують його злочинці.

 

Про обговорення

Після перегляду фільму «У сітях» у Херсоні його учасники поділилися своїми міркуваннями. Звучала думка, що інтернет-простір допомагає сучасним дітям швидше дорослішати. І це треба розуміти батькам, вчителям і всім причетним до їхнього виховання.  

 

Під час дискусії модераторка показу Наталія Шатілова-Погасій зауважила, що часто батьки делегують повноваження щодо виховання дітей учителям, мовляв, «нехай там їх навчають усього хорошого, правильного». «Наскільки це доречно? Хіба це їхня відповідальність, а не наша як батьків?» – запитала вона в аудиторії. 


Тема сексуального насильства над дітьми досі є в українському суспільстві складною, незручною і навіть табуйованою. 

 

«Це історія про те, що ми не завжди чуємо своїх дітей, не завжди вони готові з нами спілкуватися. Ми зайняті, робимо кар’єру і вважаємо, що матеріальних благ, які ми їм даємо, – достатньо», – розмірковує Наталія Шатілова-Погасій. 


Інша учасниця показу продовжила цю думку: «Ми маємо цікавитися своїми дітьми. Не просто запитувати під час вечері “як минув твій день”. Буває, з дитини складно витягнути якусь інформацію. І для цього треба шукати до неї підхід. Соцмережі не зникнуть, тому дітей зі школи треба навчати безпечної поведінки в інтернеті».

 

Ще одна глядачка поділилася власним досвідом, який показує, наскільки близькою може бути ця небезпека: «Ми з дітьми поїхали відпочивати в Чорноморськ. І виклали в соцмережу фото в купальниках. Після цього до мене в друзі почали додаватися незнайомці за 50 років – чоловік 10 в один день. Я спершу не зрозуміла, що трапилося. І тільки пізніше здогадалася, що ті фото й могли бути причиною». 

 

Про фестиваль

Мандрівний Docudays UA вже понад 20 років привертає увагу до важливих соціальних та політичних тем: захист прав і свобод людини, подолання соціальної нерівності, екологія, збереження культурної спадщини, причини й наслідки воєн, відновлення справедливості. І цим сприяє формуванню активного громадянського суспільства й розвитку документального кіно.


21 Мандрівний протягом жовтня – листопада побуває у 15 областях. Центральна тема 21 Docudays UA – «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя» – назва, сповнена протиріч, що стала частиною нового українського фольклору.

 

«Ми говоримо про історичну пам’ять, її крихкість та постійні намагання ворогів її змінити й переписати. Про циклічність історії, збереження та пошук ідентичності, а також про відповідальність, покарання воєнних злочинців і нову архітектуру безпеки», – зазначають організатори.

 

З-поміж 62 фільмів основної програми фестивалю Docudays UA, який відбувся у травні-червні у Києві, для цьогорічного Мандрівного відібрали шість кінокартин українських та зарубіжних режисерів. У Херсоні покажуть три з них. Крім стрічки «У сітях», це «Чоботи в ґрунті, руки в землі» і «Київські файли». 


Задля безпеки місце проведення заходу в Херсоні координатор(к)и повідомляють учасникам і учасницям після реєстрації. 

 

Для тих, хто не зможе прийти на покази, та для жителів міст, куди фестиваль завітати не матиме змоги, фільми з програми 21 Мандрівного будуть доступні для перегляду в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE впродовж останнього тижня листопада. 

Авторка: Ірина Буланенко.

 

Чільне фото: кадр з фільму «Кіоск».

 

21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні та International Media Support. Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.

21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Війна, земля і література – Мандрівний Docudays UA у Чернівцях
Новини
24 листопада 2024
Два тижні документалістики у Запоріжжі
Новини
22 листопада 2024
Показ стрічки «Дівчинка далеко від дому» і презентація книжки Роксолани Жаркової у Чернівцях
Новини
20 листопада 2024
21 Мандрівний Docudays UA на Вінниччині: дайджест подій
Новини
16 листопада 2024
Ґрунт і тепло родинного кола: режисерка Кароліна Ускакович поспілкувалася із кіровоградською громадою
Новини
14 листопада 2024
21 Мандрівний Docudays UA у Харкові: дайджест подій
Новини
11 листопада 2024
21 Мандрівний Docudays UA на Черкащині: дайджест подій
Новини
08 листопада 2024