Бути разом – надважливо: нотатки та історії з Мандрівного у Запоріжжі

Бути разом – надважливо: нотатки та історії з Мандрівного у Запоріжжі

05 грудня 2024

21 Мандрівний Docudays UA, який цьогоріч охопив 15 областей України, завершується в листопаді. Редакторка фестивального сайту Ксенія Опря приїздила до Запоріжжя, щоб подивитися кіно на заключному показі в регіоні, а також поговорити з організаторкою заходів та натхненними глядачами й глядачками.


Я дуже чутлива до новин, а в ці дні вони надокучливо скандували про «наступ на Запоріжжя». Я рушила в нічний потяг і плекала почуття, яке перевищувало страх – радість від зустрічі з коханою людиною.


Виходячи з вагона, жінка, яка їхала зі мною в одному купе, промовила: «Пишуть, тут гучно». Тоді я усвідомила, що страх – це наше спільне. А новини з інтернету – його ключові джерела. Проте, як же потім було приємно розчаклувати перебільшені медійні образи «неживого» міста та його неспокою…

 

Розфарбоване укриття в запорізькій бібліотеці.

 

Я запросила свого чоловіка піти на показ разом, хоч і переживала, чи буде йому цікаво дивитися стрічку про 13-річну гімнастку. Ми переглядали «Дівчинка далеко від дому» Аліси Коваленко та Сімона Леренґа Вільмонта. Стрічка тривала 13 хвилин, але ми провели у міській бібліотеці набагато більше часу.


Спершу я спостерігала жваву зустріч усіх, судячи з розмов, давно знайомих глядачів та глядачок. Вони займали місця, віталися, брали гарячий чай та цукерки «Бджілка». Пані Лариса Головко – регіональна координаторка, пригадувала нещодавні покази та фільми, які вони вже мали змогу подивитися.

 

«А ви Ксенія, правда? Я одразу вас визначила, ми ж дивилися “Київські файли” про шпигунів, тепер і самі пильнуємо, все помічаємо!», – жартома відзначила вона. І розповіла щемливу історію «Київських файлів» у Запоріжжі: 


«На одному з показів у нас були бунтівні бабусі, вони сиділи ззаду і заважали всім шарудінням цукерок. На перших хвилинах фільму говорили: “Чого ми це дивимося? Це ж було як в нашому дитинстві!” Потім розсердилися і вийшли в коридор. Я повернулася за ними і сказала: “Ви ж розумієте, що люди не знають, яким був час, коли ви були юні, ви можете залишитися і бути експертками на обговоренні фільму”. І вони додивилися показ, а потім розповіли свої особисті історії, це було дуже цінно.

 

Ідея цьогорічного фестивалю полягає в ідентичності і дуже важливо, що люди розпочинають про це говорити. Якби ми знали нашу історію, ми б жили по-іншому, у вільній Україні».

 

Реліквії бомбосховища.


Налаштувавшись на теплий спільний досвід, запустили кіно. Але. На перших хвилинах розпочалася повітряна тривога, згодом оголосили про загрозу пуску КАБів на місто. Ми ж спокійно встали та вервечкою перейшли у бомбосховище, слеш, арт-простір. Це місце було наповнене ретро-фотокамерами, програвачами, годинниками, тут зберігалася тендітна історія, яку люди не лишили покриватися пилом, а поставили поруч стільці, проєктор та увімкнули нове кіно. Ось так ми і додивилися. Під миготіння сповіщень про повторні пуски бомб, споглядаючи на білій стіні за історією юної гімнастки, яка сумувала за рідними, але трималася, займаючись улюбленою справою.  

 

На титрах я подивилася на свого коханого і побачила його вологі очі, він міцно обійняв мене та усміхнувся. То це була магія кіно, яка зворушила мого непохитного воїна?


Ми змогли налаштувати зв’язок в укритті та поговорити по зуму з режисеркою та військовослужбовицею Алісою Коваленко. Виявилося, що Запоріжжя – її рідне місто. До нас також підключилися героїня фільму Настя та її мама Світлана. Це була уважна, майже терапевтична розмова про особисте, почуття й надії, яку підсумували ключовою фразою зі стрічки: «Коли ми разом – ми все подолаємо». 

 

На показі стрічки «Дівчинка далеко від дому».

 

Наталія Іванівна, гостя показу, глибоко співпереживала історії дівчинки: «Я працюю з дітьми в Запорізькому центрі реабілітації, і ми також були змушені виїздити за кордон. Зараз вони перебувають у Польщі, але всі мріють про той час, коли повернуться додому. Дуже скучають за своїми рідними, за всім тим, що в них було».

 

Я не могла не поспілкуватися з глядачами та глядачками фестивалю, щоб дізнатися їхні враження, вони щедро говорили не тільки про побачений фільм, але й зізналися в любові до Мандрівного:


«Це не перший рік, як я приходжу на покази. Раніше вони проводилися також просто неба. Колись Мандрівний Docudays UA тривав усю ніч, розпочинався десь о 8-й годині вечора і тривав до 5-ї ранку – ну, дуже багато фільмів ми передивлялися тоді», – розповів пан Борис, його в залі назвали рекордсменом із відвідування показів.

 

Одна з глядачок, Любов Хорошилова, виявилася сусідкою Аліси Коваленко та сінефілкою, вона поділилася: «Пам’ятаю перший фільм Аліси “Сестра Zо”, ми дивилися його тут, на Мандрівному в Запоріжжі, у регіонального координатора Ігоря Гармаша. Це була студентська робота, але вже тоді ми бачили хист режисерки, коли звичайні домашні відео вона перетворила на справжнє кіно! І відтоді ми дивимося всі її фільми». 

 

Ірина Григорівна Півень, очільниця Бердянської громади, яка переїхала до Запоріжжя, міркувала про роль побаченого фільму: «Якщо ми зараз, під час 10-го року війни не будемо розповідати свої справжні життєві історії, росіяни знов все перебрешуть. Ми повинні розказувати, писати свої спогади, знімати фільми. Про те, що сталося з нашими рідними, як нас захищають, які жахливі ситуації, коли родини розірвані на шматки й розкидані по всьому світу. Це дуже болючі теми й тому я підтримую режисерку, а також дякую Насті та її мамі за те, що дали згоду знімати сюжет саме про їхню родину. Надихає, що наразі мрія дівчинки здійснилася – вона повернулася до мами й тата, продовжує тренуватися. Настя похвалилася нам, що вже стала кандидаткою в майстри спорту. У таких страшних умовах війни та обстрілів вона щаслива, бо бачить свою родину, має впевненість у собі, в тому, що вона все зможе».

 

Збираючи стільці та прощаючись із дружньою залою, я запитала організаторку показів пані Ларису Головко про те, як вона, що відчуває по закінченню 21 Мандрівного: «Ці фільми – це найкраще, що можна було зробити в наших умовах. 20 показів – це просто неймовірний ритм, хоча багато людей просили нас влаштувати ще! Працюємо, це досить важко. Події відбуваються у бомбосховищах через тривоги, але це не заважає отримувати задоволення. А ви знаєте, скільки цукерок ми закупили? Радіємо, що долучилося стільки глядачів! Будемо запрошувати всіх до наших кіноклубів, щоб не прощатися».

 

Авторка: Ксенія Опря.


Фото: Ксенія Опря.


21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні тa International Media Support.Думки, висновки чи рекомендації не обовʼязково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.

21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Пам’ять, що надихає на боротьбу: спецподія 21 Мандрівного у Тернополі
Новини
20 грудня 2024
«Цьогорічна підбірка фільмів і Мандрівний були кращими. Звісно, до наступного року»
Новини
10 грудня 2024
Долі людей через об’єктив тоталітарної системи: у Херсоні показали фільм «Київські файли»
Новини
06 грудня 2024
Публічна історія на перетині із особистими рефлексіями: 21 Мандрівний Docudays UA у Харкові
Новини
05 грудня 2024
Про вдячність і тишу: 21 Мандрівний Docudays UA на Прикарпатті
Новини
04 грудня 2024
Відкриття 21 Мандрівного Docudays UA на Дніпропетровщині
Новини
28 листопада 2024
Голоси архівних справ КДБ – фільм «Київські файли» на Мандрівному Docudays UA у Львові
Новини
28 листопада 2024