«Цьогорічна підбірка фільмів і Мандрівний були кращими. Звісно, до наступного року»

«Цьогорічна підбірка фільмів і Мандрівний були кращими. Звісно, до наступного року»

10 грудня 2024

«Коли з початком повномасштабної війни життя мене закинуло до Черкас, я був здивований, що тут, поряд зі столицею, в самому центрі країни, не було Мандрівного Docudays UA. Вирішив, що це помилка, яку треба виправити».


Упродовж багатьох років Юрій Чумак був регіональним координатором Мандрівного на Харківщині, а після 2022 року й вимушеної евакуації сім’ї з зони активних бойових дій – закохує у документальне кіно про права людини мешканців і мешканок міст, сіл і селищ Черкащини.


Попередні два роки Юрій проводив фестиваль одразу для обох областей, однак, каже, це було організаційно й логістично досить складно. До того ж у Харкові зʼявилася нова регіональна координаторка, тож у нього відкрилася можливість максимально зосередитися на Черкащині. Єдині партнери, з якими він усе ж провів ряд кінопоказів на Харківщині (а ще на Сумщині та Полтавщині), – давні друзі з Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, тобто це були заходи в колоніях і слідчих ізоляторах.

 

«Мені кожного року здається, що цей фестиваль був найкращий. Цього разу так само, – усміхається Юрій Чумак. – Не знаю, яке слово може виразити всі ті емоції, що я досі відчуваю від усіх показів, заходів, які вдалося організувати в Черкаській області. Це такий захват, величезне моральне задоволення, яке дає заряд і наснагу на місяці вперед! Цього не знайти у великому місті. Так, там буде цікаво, файно, але щось особливе відчуваєш тільки в невеликих населених пунктах, де дійсно бракує чогось доброго, хорошого, де рідко відбуваються якісь події та зачасту, крім школи й амбулаторії, взагалі немає ніякого життя».

 

Цієї осені Мандрівний за тиждень із майже двома десятками подій побував у 8 містах і селах Черкащини: Золотоноші, Каневі, Чигирині, Драбівцях... Покази відбувалися для спільнот, яким близькі ідеї фестивалю й теми захисту прав людини, європейських цінностей, демократичного розвитку України і які вже встигли полюбити документальне кіно, в молодіжних центрах, безпечних просторах, бібліотеках, кількох навчальних закладах та кіноклубах Docudays UA.

 

«Наші глядачі та глядачки – це люди, в яких горять очі, яким не треба пояснювати, що документальне кіно про права людини – це важливо, що про права можна і треба говорити навіть за умов війни, – каже регіональний координатор Мандрівного. – Що стосується самого фестивалю, то особливістю нашого був акцент одразу на двох темах: перша, центральна для 21 фестивалю – “10 років триденної війни, яка триває три сторіччя”, друга – інформаційна кампанія з протидії сексуальному насильству над дітьми в інтернеті. Проблема, яку порушує кампанія, є кричущою, тому мені було важливо привернути до неї увагу суспільства. Ми показали фільм “У сітях” 4 рази, провели потужні обговорення з експертками, і я бачу, що це знаходить відгук».

 

Юрій каже, що ця стрічка – такий собі неформат фестивалю, але в цій чутливій темі вона стала дуже хорошим і дієвим інструментом. 

 
Беззаперечним фаворитом на Черкащині, що зібрав найбільше глядацьких симпатій, став фільм «Дівчинка далеко від дому». Він торкається тієї сторони війни, що не жахає і не відштовхує людей, а навпаки – багатьом є близькою і зрозумілою. Бо на прикладі однієї дівчини розповідає про тих, хто вимушені були виїхати зі своїх домівок, про роз’єднані сім’ї, які тримають емоційний зв’язок на відстані.

 

«Дуже дивно-приємне враження справив фільм “Чоботи в ґрунті, руки в землі” – настільки він теплий. Цього так не вистачає зараз. Скажу більше: після його перегляду я теж пішов купив помідори “сливки”, залишив після них насіння і посадив у себе на підвіконні. Вже маю перші маленькі паростки!».

 

Загалом, за словами Юрія, цьогорічна підбірка фільмів і Мандрівний справді були найкращими. Звісно, до наступного року.

 

Інтервʼю записала: Валерія Шеремет.


Чільне фото: Світлана Корабльова.

 

21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні та International Media Support.Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.

21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Листівка на Різдво від Мандрівного
Новини
24 грудня 2024
Як ми осмислювали «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя»: підсумки 21 Мандрівного Docudays UA
Новини
23 грудня 2024
Пам’ять, що надихає на боротьбу: спецподія 21 Мандрівного у Тернополі
Новини
20 грудня 2024
Долі людей через об’єктив тоталітарної системи: у Херсоні показали фільм «Київські файли»
Новини
06 грудня 2024
Публічна історія на перетині із особистими рефлексіями: 21 Мандрівний Docudays UA у Харкові
Новини
05 грудня 2024
Бути разом – надважливо: нотатки та історії з Мандрівного у Запоріжжі
Новини
05 грудня 2024
Про вдячність і тишу: 21 Мандрівний Docudays UA на Прикарпатті
Новини
04 грудня 2024