Два тижні документалістики у Запоріжжі

Два тижні документалістики у Запоріжжі

22 листопада 2024

Про коло «своїх», мелітопольську черешню та ледь не зірваний бабусями кінопоказ. Якими були два тижні Мандрівного у прифронтовому Запоріжжі?

 

Від Запоріжжя до лінії зіткнення нині зо три десятки кілометрів. Попри безпосередню близькість до зони бойових дій та постійні обстріли, у цьому місті багато життя і неймовірних людей, які продовжують щодня творити його історію. Серед них – наші регіональні координаторки, яким цього листопада вдалося провести більше двадцяти фестивальних подій та об’єднати довкола документального кіно і прав людини сотні небайдужих.

 

«Для нас Мандрівний – як ковток повітря, коли людина відчуває, що вона жива і що вона справді щось може. Коли ми не думаємо про те, як нам важко, не зациклюємося на вибухах, а продовжуємо дивитися фільм в укритті за чаєм чи кавою з цукерками, і спілкуватися, — каже одна з організаторкок фестивалю у Запоріжжі Лариса Головко. — Це мистецтво, що надає ресурс і обʼєднує, майданчик, де люди можуть відкритися і бути собою».

 

Для Ольги Леонтьєвої, регіональної координаторки з Мелітополя, котра через російську окупацію була змушена евакуюватися до Запоріжжя, фестиваль – це перш за все памʼять про дім. Щоосені вона проводить його для мелітопольців, які разом із нею знайшли прихисток у Запоріжжі, та онлайн – для тих, кого доля розкидала по всьому світу.

 

«Хочеться щось залишити людям із їхнього вже минулого життя, те, що було для них цінним. Я не можу повернути їм Мелітополь, але можу дати оце відчуття «своїх», коло тих, хто розуміє, з ким можна розділити думки й емоції. Всі наші покази завершуються одним: наступний раз ми вже точно зустрінемось у Мелітополі, а люди, які приходили вперше, казали, що ніби побували вдома, – ділиться пані Ольга. – Мені здається, зараз важливі не території, а перш за все люди і звʼязок між ними. Мандрівний його зберігає і дає сили всім нам триматися».

 

Що запам’яталося найбільше? Покази і рефлексії, які розчулили до сліз: «Дівчинка далеко від дому» і розмова з військовим-мелітопольцем із передової, а також «Чоботи в ґрунті, руки в землі», де в образі помідорів вони побачили своє – черешню.

 

«Хтось може спитати, де помідори, а де черешня? Та коли щось болить, ти скрізь несвідомо шукаш оцю схожість, виходиш на те, що турбує. Для нас це було дуже в контексті», – каже Ольга Леонтьєва.

 

Аудиторія ж пані Лариси була найрізноманітніша: від пересічних запоріжців і запоріжок, які приходили на публічні покази, до школярів/-ок, студентів/-ок, військовослужбовців/-иць, ВПО, працівників/-иць закладів пробації, підлітків/-ок, які мають судимість, а також наркозалежних, які проходять реабілітацію. Мали нагоду поспілкуватися з Едуардом Андрющенком, дослідником із команди фільму «Київські файли» родом із Запоріжжя, з відомою українською режисеркою, співаторкою «Дівчинки далеко від дому» Алісою Коваленко та героїнями стрічки.

 

«Дуже багато було і болю, і сміху, і різних-різних історій. Стрічки цікаві і настільки вдало підібрані, що відкривають цілий спектр важливих тем і створюють такий простір, де люди хочуть відкриватися і говорити, – каже Лариса Головко. – Для мене, наприклад, було несподіванкою, коли після показу “Порося Нельсон” діти почали розказувати про булінг у школі, про який не казали раніше ні батькам, ні вчительці. Дехто з людей старшого віку не могли дивитися “Київські файли”, як діти, ледь не зривали показ і, навпаки, замикалися – це досі болісна і не прожита для них тема. Активне обговорення з експерт(к)ами було на перегляді “У сітях” для підлітків, це був один із кращих і найважливіших наших заходів. Загалом, двох тижнів було мало, і ми вже сумуємо за фестивалем».

 

21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні та International Media Support.


Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.

21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Показ стрічки «Дівчинка далеко від дому» і презентація книжки Роксолани Жаркової у Чернівцях
Новини
20 листопада 2024
21 Мандрівний Docudays UA на Вінниччині: дайджест подій
Новини
16 листопада 2024
Ґрунт і тепло родинного кола: режисерка Кароліна Ускакович поспілкувалася із кіровоградською громадою
Новини
14 листопада 2024
21 Мандрівний Docudays UA у Харкові: дайджест подій
Новини
11 листопада 2024
21 Мандрівний Docudays UA на Черкащині: дайджест подій
Новини
08 листопада 2024
Як проходить 21 Мандрівний Docudays UA у Кіровоградській області
Новини
08 листопада 2024
21 Мандрівний Docudays UA на Львівщині: дайджест подій
Новини
06 листопада 2024