Пам’ять, що надихає на боротьбу: спецподія 21 Мандрівного у Тернополі

Пам’ять, що надихає на боротьбу: спецподія 21 Мандрівного у Тернополі

20 грудня 2024

Наші чудові фестивалі можуть завершуватися, але ще довго жити у спогадах. Сьогодні розкажемо про одну з подій Мандрівного на Тернопіллі, присвячену темі історичної памʼяті – центральній на цьогорічному фестивалі, яку регіональні координатори Мандрівного Docudays UA Володимир Ханас та Олександр Степаненко прагнули якомога глибше розкрити й допомогти осмислити глядачам і глядачкам.

 

Так у теплій і дружній атмосфері однодумців/-иць і поціновувачів/-ок творчості талановитої мисткині-килимарки, дисидентки, багатолітньої невільниці радянських таборів, уродженки мальовничого Заліщицького краю Стефанії Шабатури в Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбувся вечір-портрет видатної художниці «Нескорений дух палаючого серця».

 

«Ми маємо вистояти та перемогти. А ще ми маємо все запам’ятати. Кожну подію. А головне – кожну людину, яка наближає день, коли закінчиться війна. І не тільки на фронті, а й в тилу. Маємо памʼятати і вшановувати всіх, хто впродовж століть відстоював честь та гідність людини й України. Поза всякими сумнівами постать Стефанії Шабатури – серед тих, хто надихає на перемогу», – цю думку Володимир Ханас прагнув донести до всіх, хто долучився до вечора памʼяті та інших спецподій фестивалю.

 

21 Мандрівний Docudays UA у Тернополі

 

Споминами про життя й творчу діяльність великої української патріотки ділилися відомі громадсько-політичні діячі та діячки, правозахисники/-иці, музейники та музейниці. Особливим акцентом заходу стала виставка картин учнів та учениць Заліщицької художньої школи, написаних за мотивами творчості Стефанії Шабатури. Поки ця виставка готувалася, музей відвідала гостя фестивалю з Кишинева Наталя Віцинська, яка запропонувала співпрацю задля популяризації творчості українських і молдовських митців.

 

За словами Володимира Ханаса, регіонального координатора у Тернопільській області, цей неймовірний досвід, щирі відгуки людей і зацікавленість такими заходами навіть після закінчення фестивалю надихають і додають сил рухатися вперед у боротьбі за свободу, справедливість та збереження культурної спадщини нашої країни.

 

«Формально Мандрівний завершується, але якісь події, започатковані ним процеси – вони будуть продовжуватися, – каже пан Володимир. – Цього разу ми говорили про нашу історію, памʼять, видатних і непересічних особистостей, про яких, на жаль, мало знають. І про потребу вшанування. Після проведення фестивалю люди починають над цим думати, цікавитися і ми йдемо далі. Ті теми, ті питання і меседжі, про які ми пробуємо говорити, вони відгукуються, проростають і дають свої результати. Як на мене – це дуже важливо».

 

21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні та International Media Support.Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.

21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Листівка на Різдво від Мандрівного
Новини
24 грудня 2024
Як ми осмислювали «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя»: підсумки 21 Мандрівного Docudays UA
Новини
23 грудня 2024
«Цьогорічна підбірка фільмів і Мандрівний були кращими. Звісно, до наступного року»
Новини
10 грудня 2024
Долі людей через об’єктив тоталітарної системи: у Херсоні показали фільм «Київські файли»
Новини
06 грудня 2024
Публічна історія на перетині із особистими рефлексіями: 21 Мандрівний Docudays UA у Харкові
Новини
05 грудня 2024
Бути разом – надважливо: нотатки та історії з Мандрівного у Запоріжжі
Новини
05 грудня 2024
Про вдячність і тишу: 21 Мандрівний Docudays UA на Прикарпатті
Новини
04 грудня 2024