Памʼятати про дім і зараджувати правопорушенням: як пройшов 21 Мандрівний у Борисполі

Памʼятати про дім і зараджувати правопорушенням: як пройшов 21 Мандрівний у Борисполі

25 жовтня 2024

Цьогоріч 21 Мандрівний Docudays UA стартував саме з Борисполя. З 8 по 12 жовтня, окрім фільму «Київські файли», глядачі переглянули ще п'ять документальних стрічок. 

 

Два фільми, представлені на Мандрівному, торкаються теми війни та особистості. Стрічки «Чоботи в ґрунті, руки в землі» та «Дівчинка далеко від дому» розповіли глядач(к)ам про важливість збереження контакту із сім’єю і цінність родини. Цікаво, що обидві стрічки фіксують свідомий перехід героїв на українську мову. Якщо на початку фільму сім’ї ще говорять російською, то під кінець фільму усі гармонійно спілкуються українською. «Чоботи в ґрунті, руки в землі» режисерки Кароліни Ускакович – жвава стрічка про зв’язок поколінь. Сповнена життя кінокартина особливо зачепила старше покоління. Крім того, у залі були присутні люди, що були вимушені полишити рідні домівки після початку великої війни. Під час показу вони ділилися своїми переживаннями, досвідом життєстійкості і віри у краще попри все. 

 

На показ фільму «Дівчинка далеко від дому» завітали режисерка Аліса Коваленко та героїні – Настя з мамою. Ця кінострічка – зворушлива документація вимушеної сімейної розлуки і почуттів дівчинки, що ностальгує за втраченим минулим. На показі серед глядачів/-ок тривало обговорення про важливість спорту, музики та мистецтва для підтримання ментального здоров’я у часи криз, як-от під час повномасштабної війни, у серцевині якої перебуває населення України. Під час дискусії Настя, героїня фільму, також поділилась історією про те, як змінилось її життя після вимушеного перебування у Німеччині і те, як важко бути героїнею документального фільму, а також про нові досягнення у спорті. Аліса Коваленко, режисерка фільму, розповіла про свій військовий досвід і про майбутні проєкти, в основу яких будуть покладені її власні листи до сина з фронту. 

 

Режисерка фільму «Дівчинка далеко від дому» Аліса Коваленко на показі 21 Мандрівного Docudays UA у Борисполі

 

Під час Мандрівного Docudays UA глядачі також подивилися стрічку «Кіоск» польського режисера Даніеля Стопи. Фільм порушує проблему психологічного звільнення «жертви» від токсичних стосунків і насильства, тож після показу виникла бурхлива дискусія у залі. На думку глядачів/-ок, героїня ще не готова змінити своє життя, про що свідчать її слова і поведінка. Після показу активно обговорювались питання психології, серед аудиторії звучали особисті історії, повʼязані із досвідом спостереження співзалежних стосунків і виходу з них.

 

Одним з найпозитивніших фільмів фестивалю стала короткометражка «Порося Нельсон» режисерки Аннеке де Ліндванд Венґарден. Естетика свинячого життя і її нерозуміння серед пихатих людей демонструє трагікомічність людського існування. Дискусія після фільму тривала на тему гуманності, відповідальності за «менших братів» та любові до ближнього.

 

У рамках інформаційної кампанії «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей», яку ГО «Докудейз» та ВГО «Магнолія» започаткували цьогоріч, була показана документальна стрічка «У сітях» чеських режисерів Віта Клусака і Барбори Халупової. Відбувся закритий показ стрічки для психологів регіональних шкіл та підліткових психологів міста. 

 

«У сітях» – фільм, що проблематизує тему педофілії та сексуального насильства в інтернеті. Статистика подібних правопорушень досить висока як за кордоном, так і в Україні. Перед показом фільму представник ВГО «Магнолія» Олексій Сидоренко розповів про портал Stop Crime, що збирає звернення щодо сексуального насильства по різних країнах. Експерт зокрема розповів про статистику звернень з України, а також продемонстрував психологам, що працюють із дітьми, як можна самостійно на сайті лишити звернення про відповідне правопорушення. 

 

Після показу психологиня Мар’яна Гевко поділилася із колегами досвідом і порадами про те, як працювати із запитами щодо підліткового сексуального насильства. Вона розповіла про етапи роботи з постраждалими дітьми, на що треба звертати увагу і який порядок звернень у правоохоронні органи для покарання кривдників. 

 

Теми виявились актуальними, хоч і складними. Шкільні психологи ділилися своїми напрацюваннями та випадками, завдяки чому обговорення фільму стало обміном професійним досвідом і корисною зустріччю для всіх учасниць/-ків.

 

Мандрівний Docudays UA як завжди пройшов плідно та змістовно. Кожен фільм був подією, яка давала поштовх для роздумів та рефлексії. Тож чекаємо з нетерпінням нових фестивалів та зустрічей!

 

Чільне фото: кадр з фільму «Кіоск»

 

21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні тa International Media Support.
Думки, висновки чи рекомендації не обовʼязково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.
 
ГО «Докудейз» — це неприбуткова громадська організація, що реалізує культурні та просвітницькі проєкти на перетині кіно та прав людини в Україні та за кордоном. З-поміж них: Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, Мережа кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA DOCU/CLUB, правозахисна програма RIGHTS NOW!, онлайн-кінотеатр DOCUSPACE, платформа розвитку української кіноіндустрії DOCU/ПРО й майстерня документалістики DOCU/КЛАС, а також Міждисциплінарна мистецька програма Docudays UA DOCU/СИНТЕЗ й Архів війни, започаткований спільно з ініціативою INFOSCOPE.
 
Інформаційні партнери 21 Мандрівного фестивалю Docudays UA: Медіаплатформа «Вгору», Ресурсний центр ГУРТ.

21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Листівка на Різдво від Мандрівного
Новини
24 грудня 2024
Як ми осмислювали «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя»: підсумки 21 Мандрівного Docudays UA
Новини
23 грудня 2024
Пам’ять, що надихає на боротьбу: спецподія 21 Мандрівного у Тернополі
Новини
20 грудня 2024
«Цьогорічна підбірка фільмів і Мандрівний були кращими. Звісно, до наступного року»
Новини
10 грудня 2024
Долі людей через об’єктив тоталітарної системи: у Херсоні показали фільм «Київські файли»
Новини
06 грудня 2024
Публічна історія на перетині із особистими рефлексіями: 21 Мандрівний Docudays UA у Харкові
Новини
05 грудня 2024
Бути разом – надважливо: нотатки та історії з Мандрівного у Запоріжжі
Новини
05 грудня 2024