Всеукраїнський показ фільму «У сітях»: як захистити дітей від сексуального насильства в інтернеті

Всеукраїнський показ фільму «У сітях»: як захистити дітей від сексуального насильства в інтернеті

17 жовтня 2024

Сучасні діти вже не знають, яким був світ до інтернету. Можна сказати, що вони живуть у мережі: навчаються, розважаються, діляться своїм контентом, спілкуються з друзями та знаходять нових знайомих у будь-якій частині планети — кіберпростір дає для цього безмежні можливості. Однак ми не завжди знаємо, хто насправді ховається за ніком, і чи не використовують його злочинці.

 

Небажані розмови на сексуальні теми, надсилання незнайомцями порно або фото власних геніталій, зацікавленість інтимними частинами тіла дитини, пропозиції показати чи торкнутися себе оголену/-ого на камеру або скинути нюдси, а ще, можливо, й розповсюдження цих матеріалів, шантаж чи зустрічі наживо — все це може здаватися багатьом батькам дуже далеким і таким, що «точно не стосується нашої дитини».

 

Тим часом за статистикою міжнародних організацій кожна 8 дитина у світі постраждала від сексуального насильства чи домагань в інтернеті*. Злочинцям достатньо в середньому 19 секунд, аби встановити довірливі стосунки з дитиною онлайн, за 45 хвилин вони можуть отримати від дитини інтимні фото чи відео**. Україна у 2022 була на 5 місці за хостингом матеріалів сексуального насильства над дітьми***. Майже чверть опитаних українських дітей потрапляли хоча би в одну ситуацію сексуального насильства чи експлуатації в інтернеті, половина про це нікому не розповіли. При цьому більшість дітей не отримували жодної попереджувальної або роз’яснювальної інформації про відповідні загрози — такі дані національних досліджень****.

 

У червні 2024 року ГО «Докудейз» та ВГО «Магнолія» започаткували інформаційну кампанію «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей». Нині команда Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, який від жовтня подорожує містами і селами України, разом із правозахисним департаментом ГО «Докудейз» готують спільну для всіх регіонів подію, присвячену цій темі. Відбудеться вона 22 та 23 жовтня в онлайн-форматі — отже, буде доступною майже в усіх куточках країни.

 

Кадрі з фільму «У сітях»

 

Ми покажемо документальну стрічку «У сітях» від чеських режисерки й режисера Барбори Халупової та Віта Клусака. У ній три дорослі актриси вдають із себе дванадцятирічних дівчат, «живуть» у спеціально створених копіях своїх дитячих кімнат і під запис кінокамер листуються та зустрічаються з незнайомцями по відеозв’язку. Цей вражаючий експеримент знайомить нас із однією з найбільших на сьогодні загроз цифрового світу для дітей та показує, чим можуть стати інтернет-платформи для спілкування в руках деяких дорослих. 

 

Після перегляду пропонуємо обговорити фільм разом із експертами та експертками, а також дізнатися про те, як розпізнати ознаки сексуального насильства над дітьми в інтернеті, до кого звернутися по допомогу, хто відповідальний за протидію цим злочинам та як убезпечити дітей.

 

Спікер(к)и заходу:

  • Мар’яна Гевко, психологиня центру «Барнахус» на Тернопільщині, тренерка, експертка Міжнародної громадської організації «Міжнародний центр розвитку і лідерства», проєктна менеджерка Мережі DOCU/CLUB;
  • Олексій Сидоренко, керівник напряму протидії насильству над дітьми Всеукраїнського громадської організації «Магнолія»;
  • Юрій Чумак, правозахисник, регіональний координатор Мандрівного фестивалю Docudays UA у Харківській та Черкаській областях.

Модераторка розмови: Ксенія Шиманська, правозахисниця, директорка Правозахисного департаменту Громадської організації «Докудейз».

 

Час і місце зустрічі: 23 жовтня, 14:00, ZOOM

 

Взяти участь в онлайн-події інформаційної кампанії «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей» можна, заповнивши коротку форму реєстрації на фейсбук-сторінці Мандрівного Docudays UA.

 

Посилання на показ документальної стрічки та конференцію надішлемо всім зареєстрованим учасникам і учасницям за кілька днів до заходу. 

 

*Дослідження Глобального інституту безпеки дітей Childlight Единбурзького університету (2024).

**Звіт альянсу WeProtect (2023).

***Дані Міжнародної асоціації INHOPE (2022).

****Дослідження Міжнародної благодійної організації «Служба порятунку дітей» (2020).

 

21 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні тa International Media Support.

Думки, висновки чи рекомендації не обовʼязково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.

 

ГО «Докудейз» — це неприбуткова громадська організація, що реалізує культурні та просвітницькі проєкти на перетині кіно та прав людини в Україні та за кордоном. З-поміж них: Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, Мережа кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA DOCU/CLUB, правозахисна програма RIGHTS NOW!, онлайн-кінотеатр DOCUSPACE, платформа розвитку української кіноіндустрії DOCU/ПРО й майстерня документалістики DOCU/КЛАС, а також Міждисциплінарна мистецька програма Docudays UA DOCU/СИНТЕЗ й Архів війни, започаткований спільно з ініціативою INFOSCOPE.

 

Інформаційні партнери 21 Мандрівного фестивалю Docudays UA: Медіаплатформа «Вгору», Ресурсний центр ГУРТ.

21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Стрічка «Київські файли» на 21 Мандрівному Docudays UA у Борисполі
Новини
17 жовтня 2024
21 Мандрівний Docudays UA стартує на Тернопіллі: дайджест подій
Новини
10 жовтня 2024
21 Мандрівний Docudays UA: 10 років триденної війни, яка триває три сторіччя
Новини
27 вересня 2024
Мандрівний Docudays UA 2024 готується до старту
Новини
13 червня 2024