«Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» у Полтаві: головні точки для розвитку бібліотек

«Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» у Полтаві: головні точки для розвитку бібліотек

28 листопада 2018

У Полтавській міській бібліотеці-філіалі №1 відбулася спеціальна подія в рамках XV Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA – показ документальної стрічки «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» Фредеріка Вайзмена. Показ і дискусія відбулися за підтримки Посольства США в Україні.

 

Організатор показу – регіональний представник Docudays UA Полтавська філія Суспільної Служби України в партнерстві з Полтавською міською централізованою бібліотечною системою.

 

До перегляду документальної стрічки, яка зазирає за лаштунки одного з найвеличніших сховищ знань у світі, та дискусії про роль бібліотек у сучасному просторі запросили письменників і письменниць, громадських активісток й активістів, бібліотекарів і бібліотекарок міста Полтави.

 

 

«Сьогодні, коли інформація стає глобальним ресурсом розвитку, істотно зростає значення бібліотек як сучасних інформаційно-культурних центрів. Як адаптувати традиційну бібліотеку до сучасних умов і відповідати запитам суспільства? Наскільки активно нині бібліотеки використовують інформаційні технології та нові форми роботи й у чому вбачають перспективи свого розвитку? Чим може бути корисний досвід інших країн для полтавських бібліотек? Над цими питаннями ми поміркуємо після перегляду стрічки», – звернувся до присутніх модератор дискусії Андрій Кінаш, голова правління ГО «МАРТ», тренер, експерт Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини».

 

У своїх роботах Фредерік Вайзмен часто досліджує роботу установ та соціальних структур: лікарень, шкіл, галерей, бібліотек, як у випадку зі стрічкою «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека». Він говорить, що його фільми тяжіють більше до романістики, ніж до журналістики. І справді, у його документальних стрічках є непряма оповідь, простежується певний порядок подання матеріалу. Вайзмен показує фунціонування її розгалуженої системи й порушує питання ролі бібліотеки в сучасному суспільстві. «Багато людей думають, що бібліотеки – це сховище книг. Але ні, бібліотеки – це місця для людей, які хочуть навчатися», – така думка звучить в одній зі сцен фільму.

 

Після фільму відбулася дискусія щодо функції й ролі публічних бібліотек у сучасному українському суспільстві та обговорення трансформаційного потенціалу українських бібліотек та їх можливостей для локальних спільнот.

 

 

На думку директорки Полтавської централізованої бібліотечної системи Таміли Дузенко, нині книгозбірні Полтави надають свій «дах» найрізноманітнішим ініціативам. Письменники(ці) презентують тут нові книги, художники(ці) – свою творчість, а також проводяться шахові й шашкові турніри.

 

Під час обговорення фільму присутні зійшлися на думці, що варто ще шукати нові форми роботи з відвідувач(к)ами, залучати додаткові кошти для модернізації простору. Виокремили такі головні точки для розвитку бібліотек.

 

 

Бібліотечний простір

Біблотека нині може слугувати і як конференц-простір, інформаційне поле для проведення дискусій, виставок, і як зона психологічної свободи, центр місцевої громади та простір для знайомств і зустрічей.

 

Бібліотека як місце відпочинку

Якщо говорити загалом про європейські бібліотечні тренди, то в Німеччині бібліотека – популярне місце зустрічей і неформального спілкування. У Штутгарті будівля бібліотеки схожа на відомий нам з дитинства Кубик Рубіка. У ній постійно відбуваються записи рекламних кампаній та модні фотосесії. Там зберігається графіка, колажі та твори сучасних фотографів. За 25 євро страхового внеску твори художнього мистецтва можна брати на 8 тижнів з правом подовження понад 6 разів. До читацького квитка приєднана банківська картка, з якої знімають відповідні кошти.

 

Як бачимо в стрічці «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» Фредеріка Вайзмена в головній публічній бібліотеці Нью-Йорка проводяться групи продовженого дня для дітей початкової школи, лекції та заходи на зразок ярмарків вакансій.

 

 

Установлення зв'язків та соціальне партнерство

Книгозбірні Полтави нині є осередками, де проводять виставки, змагання, майстер-класи, збирається місцевий клуб «Книголюби». Однак варто ще працювати над зміцненням соціального партнерства з різними організаціями міста. Сьогодні соціальне партнерство стає однією з важливих функцій бібліотеки, прогресивною формою її взаємодії з відвідувачами. Нині бібліотека, замкнута в собі, навряд чи здатна вижити, і саме цим викликана потреба пошуку нових підходів до співробітництва, розвитку сучасного мислення, оперативного реагування на основні події.

 

На нинішньому етапі дуже важливо сформувати в суспільній свідомості образ значущої, інтелігентної бібліотеки як головного культурного та інформаційного центру. Адже саме вона стає основним каналом, через який усе більше представників і представниць різних верств населення приєднуються до процесу співпраці, тут консолідується громадськість за соціальними проблемами, і це є дуже важливим для розвитку партнерства й становлення демократичного суспільства.

 

 

Фото: Юрій Репало

20 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
Мандрівний Docudays UA 2024 готується до старту
Новини
13 червня 2024