Бібліотеки як «стовпи демократії» та центри публічного життя спільнот: фільм «Ex-Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» у Тернополі

Бібліотеки як «стовпи демократії» та центри публічного життя спільнот: фільм «Ex-Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» у Тернополі

19 жовтня 2018

Мандрівний Docudays UA у Тернополі відкрився 12 жовтня спеціальною подією фестивалю – першим у його цьогорічній програмі переглядом фільму Фредеріка Вайзмена «Ex-Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека». Автор – визнаний у світі режисер документального кіно, володар «Оскара» та «Золотого Лева» Венеційського кінофестивалю за видатний внесок у розвиток світового кінематографу.

 

 

Ця стрічка є захопливим панорамним полотном, яке відображає багатогранну діяльність найбільшої публічної бібліотеки Нью-Йорка, доступної кожному мешканцю мегаполісу. Фільм про те, що сучасні бібліотеки – це не лише книжки та стіни, це також люди, які наповнюють творчим життям свої спільноти. Це «стовпи демократії» в сучасному світі, адже лише освічені та відповідальні громадяни можуть вповні скористатися благами свободи, прав людини та конституційного ладу. Досвід передових країн світу переконує також і в тому, що найбільш сталі результати розвитку демонструють саме «економіки, побудовані на знаннях». Урешті-решт, у будь-якому суспільстві бібліотеки є тим простором, де доброзичлива допитливість протистоїть агресивному невігластву…

 

Перегляд та обговорення стрічки Фредеріка Вайзмена відбулися за сприяння Посольства США – у читальній залі Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Аудиторію заповнили працівники міських та університетських бібліотек, студенти, громадські активісти… Показ фільму передував дискусії: «Бібліотека як центр життя спільнот у мегаполісі, містечку, селі – це утопія чи реальність?» – модерувала її заступниця директора обласної бібліотеки з наукової роботи пані Галина Польова.

 

 

Зустріч завершилася презентацією від Docudays UA нової книжки експерта Норвезького Гельсінського фонду з питань збройних конфліктів Енвера Джулімана «Примирення. Орієнтири на шляху».

 

У розвитку бібліотечної справи краю існує чимало складних проблем. Невизначеною залишається доля багатьох сільських бібліотек у процесі реалізації політики «децентралізації». Упродовж десятиліть не вдається «розморозити» будівництво нового приміщення Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, яке було розпочато ще в 1986 році, – модерної, грандіозної за задумом та розмірами, такої, якій належить бути головній бібліотеці університетського міста. Навесні 2017 року голова Тернопільської ОДА Степан Барна запевняв, що «питання добудови Тернопільської ОУНБ може вирішитися протягом кількох місяців». 

 

Відтак організатори цієї події від Docudays UA сподівалися на предметний діалог і з цього кола проблем з представниками влади. До перегляду «Ex-Libris» та розмови в обласній бібліотеці було запрошено голів Тернопільської обласної та міської ради, а також облдержадміністрації. Але з владних установ не прийшов ніхто…

 

 

Текст: Олександр Степаненко

Фото: Віталій Попов

20 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Грудень 2023
20 Мандрівний завершився, що далі?
Новини
15 лютого 2024
20 ювілейний Мандрівний Docudays UA у цифрах
Новини
01 лютого 2024
Про те, якою може бути робота журналістів: кінопокази Мандрівного Docudays UA на Житомирщині
Новини
04 січня 2024
20 Мандрівний Docudays UA завітав на Хмельниччину
Новини
04 січня 2024
Як ми спільно створювали «образ майбутнього» на 20 ювілейному Мандрівному Docudays UA
Новини
29 грудня 2023
Сквер Docudays UA та видатні особистості: Мандрівний фестиваль очима Володимира Ханаса
Інтерв'ю
29 грудня 2023
Геннадій та Ігор Кофман: мандрівка історією із засновниками Docudays UA
Інтерв'ю
28 грудня 2023