Право звучати: Чернігів відкрив Мандрівний фестиваль Docudays UA фільмом про силу мистецтва

Право звучати: Чернігів відкрив Мандрівний фестиваль Docudays UA фільмом про силу мистецтва

07 листопада 2025
На Чернігівщині, вперше від початку повномасштабного вторгнення, розпочався Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. 

Відкриття відбулося у Чернігові, де молодь самостійно обрала стрічку для перегляду. Першим фільмом фестивалю став документальний фільм «Остання пісня з Кабула» режисерів Кевіна Макдональда та Рухі Хамід.

Фото: автор Іван Терещенко

Це історія про учениць музичної школи в Афганістані, які не відмовляються від своєї любові до музики попри небезпеку, заборони та втрати. Їхня боротьба за право звучати — це боротьба за власну гідність.

«Загалом цей фільм дуже сильно перегукується з нашою реальністю, — ділиться враженнями Катерина Шкриль, одна з учасниць показу. — Знаходиш у цих моментах щось знайоме тобі: як вони виборюють право творити, не здаються, навіть коли все проти них. Це про нас».

Фото: молодь ділиться враженнями після перегляду фільму, автор Іван Терещенко

Цьогоріч Мандрівний Docudays UA на Чернігівщині охоплює п’ять населених пунктів: Чернігів, Ріпки, Городню, Світанок (Прилуцький район) та Козелець. У кожному з них покажуть окрему стрічку.


До програми регіональних показів увійшли як міжнародні, так і українські фільми:

  • «Остання пісня з Кабула» (Кевін Макдональд, Рухі Хамід, Велика Британія)

  • «Де мій бронік?» (Дар’я Пенькова, Україна)

  • «Як пройшли мої літні канікули» (Антоніо Лукіч, Україна)

  • «Мій щоденник сексуального шантажу» (Патрісія Франкеса, Іспанія)


Під час зустрічі у Чернігові глядачі обговорювали не лише фільм, а й важливість подібних подій у нинішніх умовах.

«Зараз такий скрутний час, — наголосив в інтерв'ю "Суспільне. Чернігів" Олександр, ветеран російсько-української війни. — Потрібно, щоб молодь розвивалася, глибше пізнавала ці проблеми. Такі фестивалі допомагають думати і не ставати на ті самі граблі».

Після показу відбулася фасилітована дискусія про права людини, під час якої учасники ділилися власними роздумами про свободу, творчість і відповідальність.

Фото: автор Іван Терещенко

Фестиваль на Чернігівщині триватиме до 7 листопада.

Авторка: Ольга Осадча

22-й Мандрівний Docudays UA проводиться за фінансової підтримки Європейського Союзу, Посольства Швеції в Україні та International Media Support. Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відповідають поглядам Європейського Союзу, урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково її автор(к)и.

22 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
Жовтень — Листопад 2025
22 Мандрівний Docudays UA на Тернопільщині: дайджест подій
Новини
07 листопада 2025
Мандрівний Docudays UA у Тернополі: кіно і дискусії про правосуддя та відповідальність
Новини
06 листопада 2025
«Відчуття провини за те, що я тут, а хлопці залишились там»: ексмер Херсона про полон, почуття провини та відновлення
Інтерв'ю
06 листопада 2025
Коли зникає світло, залишається кіно: відкриття Мандрівного Docudays UA у Запоріжжі
Новини
05 листопада 2025
Між війною і людяністю: Кіровоградщина відкрила 22 Мандрівний Docudays UA
Новини
05 листопада 2025
22 Мандрівний Docudays UA на Одещині: дайджест подій
Новини
04 листопада 2025
Кінопоказ у Рівному: як документальне кіно допомагає говорити про підтримку потерпілих від воєнних злочинів
Новини
04 листопада 2025